Lavrov: Amerika’yle ilişkilerde tek kale maç oynanmayacak

0
43
Lavrov

Putin-Biden zirvesine katılanlar da dahil Amerika‘li yetkililerin görüşmeye ait açıklamalarını okuduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Kendilerini ‘büyükelçiliğin çalışmasını sağlayacak personelin geri dönmesi icap ettiğini hepimiz söyledik, Rusya’dan Amerikan altyapısına hücum eden bilgisayar korsanlarının faaliyetleriyle alakalı suçlamalara yanıt vermesini ve cezaevindekilerin özgür bırakılmasını sağlamalıyız’ laflarıyla konumlandırmaya çalışıyorlar” eleştirisi getirdi.

Liderlerin konuşmuş olduğu yaklaşımın bu şekilde olmadığının altını çizen Lavrov, “Zirvenin neticelerini bu halde yorumlayanların tek kale maç oynanmayacağını duymalarını fazlaca istiyorum” diyerek şöyleki devam etti:

“Şayet Amerika’lilerin mantığı ‘işte büyükelçileri döndürdük, şimdi diplomatlar, siber saldırılar, mahkumlar ile alakalı da her şeyi yerine getirin’ şeklindeyse, bu bu şekilde gitmez” diye geçindiren Lavrov, laflarını şöyleki sürdürdü: “Devlet Başkanı Putin, Başkan Biden’ın bu sorunları karşılıklı kabul edilebilir zeminde çözülmesi yönündeki teklifini kabul etti. Sadece bu halde ilerleme sağlayabiliriz. Şayet liderlerin Cenevre’de belirlediği mantık bürokratlar içinde da hakim olursa, netice alacağımızı düşünüyorum.”

‘Rusya ile Amerika arasındaki diplomatik temsilcilikler problemi sadece senkronize adımlarla düzeltilebilir’

Öte taraftan, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey’le bir araya gelen Lavrov, görüşmeden sonraki ortak basın toplantısında Rusya ile Amerika arasındaki diplomatik temsilcilikler problemininin çözüm perspektifine ait değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Lavrov, “Her şey olası. Rusya ve Amerika liderleri, bu sorunların bir halde çözülebileceği hikayesinde mutabakat sağlamış oldu sadece bu yalnızca tek bir durumda, şu demek oluyor ki şayet birbirine benzer olan, bizim Amerika’deki varlığımıza ait ve Amerika’nin Rusya’daki diplomatik ve öteki varlığına ait sorunlara aynı anda çözüm bulabilecek senkronize adımlar geliştirebilirsek olası olacak” ifadelerini kullandı.

2016 yılındaki seçimlerin sonuçlarına kızan Amerika’nin bütün diplomatik konvansiyonları, Amerika yasalarını ihlal ederek Rusya’nın altı diplomatik tesisine el koyduğunu, ondan sonra da Rus diplomatların Amerika’den ve Amerika’li diplomatların Rusya’dan sınır dışı edildiğini anımsatan Lavrov, Washington’un Moskova’ya el koyulan Rus diplomatik temsilciliklerinde neler olup bittiğine bakma izni bile vermediğinin vurguladı.

Rusya ve Amerika büyükelçilerinin vazife yerlerine dönmesiyle alakalı sonucu da yorumlayan Lavrov, “Bu, mühim sadece simgesel bir jest. Hatta bunun mühim bir ağırlığı da var. Bu sebeple elçi yardımcıları yerine büyükelçilerin başkentlerde bulunması, büyükelçilerin devlet başkanlarından yetki aldıkları dikkate alındığında daima daha etken halde konferans imkanı sunar” diye ekledi.

16 Haziran’da Cenevre’de ilk kere karşı karşıya doruk meydana getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Amerika Başkanı Joe Biden, iki ülkenin büyükelçilerinin vazife yerlerine dönmesi hikayesinde antak kalma sağlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, mart ortasında istişareler için Moskova’ya dönene Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov’un önümüzdeki hafta vazife yerine döneceğini açıklamıştı.