Kuveyt Komut Vekili Al Sabah: Türkiye, Kuveytli turistler için bir destinasyon halini aldı

0
21
Meş’al Al Cabir Al Sabah

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine nazaran, Kuveyt Komut Vekili ve Veliaht Prens Al Sabah, resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunan TBMM Başkanı Şentop ve beraberindeki kurul ile Kuveyt’teki Beyan Sarayı’nda görüştü.

Toplantıda, Veliaht Prens Al Sabah, ülkesi ile Türkiye arasındaki zamanı birlikteliğin derinliğine vurgu yaparak, 1971 senesinde Kuveyt Devleti’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açılışını gururla andıklarını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kuveyt’e verdiği destekten ötürü teşekkür eden Al Sabah, “Erdoğan, duruşu, lafı ve eylemiyle yürekli bir erkek. Ona karşı sevgi ve saygımız var” dedi.

Al Sabah, Arkadaş ülke Türkiye’nin Meclis Başkanı Şentop’un ve ona birlikte rol alan heyetin ikinci ülkeleri Kuveyt’i ziyaretinden büyük saadet duyduklarını açıkladı.

‘Kuveyt, kardeşlerinin ve arkadaşlarının duruşlarını unutmaz’

1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgali sırasında Türkiye’nin tutumunu hatırlatan Al Sabah şunları söylemiş oldu:

“Kültürü ve halkı bakımından kadim olan bu ülkenin vefalı ve sadık duruşlara haiz olması şaşırtıcı değil. Teşekkürlerimizi yineliyoruz. Kuveyt, kardeşlerinin ve arkadaşlarının duruşlarını unutmaz.”

Kuveyt ile Türkiye arasındaki siyasal, ekonomik, ticari ilişkiler ve emniyet iş birliğinin gücünden bahseden Al Sabah, “Türkiye, Kuveytli turistler için bir destinasyon halini aldı” dedi.

Al Sabah, resmi ziyaretler ve ikili görüşmelerin sonuçlarına ve Türk tarafıyla meydana getirilen siyasal istişarelere ayrıca, Kuveyt-Türkiye ortak iş donanması komitelerinin oturumlarının neticelerini ve bunlarda yayınlanan bütün çabaları överek, “İki ülke arasındaki tecim hacmindeki artış ve ihracat hacmindeki gelişme, ilişkilerin gücünün aleni kanıtıdır” ifadelerine yer verdi.

Kuveyt yönetimi, hükümeti ve yatırım organlarının, her iki taraf için kalkınma fırsatlarının ekonomik yönü sebebiyle, arkadaş ülke Türkiye’deki Kuveyt yatırımlarının hacmindeki artıştan gurur duyduğunu dile getiren Al Sabah, Türk şirketlerinin Kuveyt’te birtakım mühim altyapı projelerinin uygulanmasındaki rolüne övgüde bulunmuş oldu.

‘Kuveytlilerin gönlünde sizlere karşı bir sevgi var’

Al Sabah en son da TBMM Başkanı Şentop’a hitaben, “Mustafa kardeşim, Kuveytlilerin gönlünde sizlere karşı bir sevgi var. Siz de sevgimiz de her daim var olsun” dedi.

Toplantıda, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin muhteşem düzeyde seyrettiğine dikkati çeken Şentop da “Halklarımız içinde tarihten gelen köklü bağlar, ortaklaşa kültürel değerler ve karşılıklı muhabbet, ülkelerimiz arasındaki dostluk zeminini daha da kuvvetlendiriyor” İfadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki iş birliğini her alanda daha da derinleştirmek için çaba sarf ettiklerini özetleyen Şentop, bu bağlamda, Kovid-19 küresel salgını sebebiyle bir süre inkıtaya uğrayan karşılıklı üst seviye ziyaretlere yeniden başlayabilmekten ve karşı karşıya görüşebilmekten kıvanç duyduğunu altını çizdi.