Kurulun bir tek isminde etik var

0
25
Hâkim Tetkik Kurulu

Ahlaki Kurulu’nun yeni üyeleri belli oldu. Kurulda, kızı ‘süratle’ Başat Incelem Kurulu’na atanan Eski Danıştay Başkanı Güngör’den oğlunu rektörü olduğu üniversiteye aldıran Prof. Dr. İbiş’e, “Oldukca silahım” var diyen belediye başkanı Karaosmanoğlu’ndan sahilleri ranta açan MUÇEV’in yönetimindeki Civelek’e kadar hepimiz var.

Amacı, amme görevlilerinin uymaları ihtiyaç duyulan saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, amme faydasını gözetme benzer biçimde ahlaki alışkanlık ilkeleri belirlemek ve uygulamayı gözetmek olan kuruma meydana getirilen atamalar tartışmalı adlardan oluşuyor.

Yeni atanan adlardan bazılarının daha ilkin almış olduğu görevler icra ettiği ‘icraatlar’ şöyle:

OĞLUNA KIYAK

Prof. Dr. Erkan İbiş: Ankara Üniversitesi’nin eski rektörü olan Prof. Dr. Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş yatay geçiş kontenjanın 4’ten 8’e çıkarılmasının arkasından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçmişti. Saptanca yükseltilmemiş ve not averajı düşürülmemiş olsaydı Can İbiş AÜ’ye geçiş yapamayacaktı.

İbiş’in rektörlük icra ettiği dönemde; üniversiteye otel, devremülk ve hamam yapmak suretiyle Çamlıdere kazasından 1 milyon 663 bin TL bedelle 54 bin metrekare taşınmaz almış olduğu da ortaya çıkmıştı. Üniversitenin vazife alanı içerisinde olmayan bu inşaat girişimi ile alakalı olarak ticari ilişkilerine dikkat çekilen İbiş, açıklamasında, kendi şirketini kurtarmak için bu alımın yapıldığı iddiasını içeren şikâyet dosyasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderildiğini ve kovuşturmaya yer olmadığı sonucu alındığını belirtmişti. Ankara Üniversitesi’ne rektör olarak seçildiği sene olan 2012’de Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmış olduğu tahsil tedris yılı açılış törenini öğrencilere kapatması ile dikkatleri üstüne çekmişti. Akademisyenler ile alakalı başörtüsüne izin vermedikleri, sulh bildirisine imza attıkları, Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri sebebi öne sürülerek soruşturmalar açan, polisin üniversiteye girmesine izin verirken akademisyenlerle öğrencileri “polisi engellediniz” diyerek cezalandırmaya kalkışmıştı.

CÜBBESİNİ İLİKLEDİ

Zerrin Güngör: Erdoğan’ın önünde cübbesini iliklemesiyle tanınan Zerrin Güngör eski Danıştay Başkanı. Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun süratli yükselişi de 2018 senesinde medyada sıkça yer bulmuştu.

Gonca Hatinoğlu 2016’da ilkin açıktan belirleme ile Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine getirildi. Peşinden da Cumhurbaşkanlığı Kanunlar ve Kararlar Dairesi’ne uzman olarak geçti. Burada avukatlık stajını bitirdi ve hâkimlik sınavına girip kazanmıştır. 2018’de de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çekilen ve anası Zerrin Güngör’ün de katılmış olduğu kura töreni ile, Elazığ Hâkimliğine atandı.

ELAZIĞ KAĞIT ÜZERİNDE

Sadece Gonca Hatinoğlu Elazığ’a asla gitmeden ve 24 saat içerisinde bu kere Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesine alınarak, Elazığ hâkimliğinden Yargıtay Incelem Hâkimliği görevine atandı. Böylelikle 2 sene içerisinde ilkin Saray’da müşavir ve uzman, arkasından da avukat ve başat oldu. İlk vazife yeri de kağıt üstünde kaldı. Tecrübesi bulunmamasına karşın, Yargıtay Incelem hâkimi oldu.

AKP’NİN ESKİ KADROSU

Faruk Nafiz Özak: AKP’nin eski kadrolarından olan Özak; milletvekilliği, Bakanlık ve Trabzonspor Başkanlığı yapmış oldu. 2002’de AKP’den Meclis’e giren Özak, 2005 ve 2011 yılları aralığında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Gençlik ve Spordan Görevli Devlet Bakanı görevini üstlendi.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI

Ahmet Karayiğit: 2017’de Ahlaki Kurulu’na atanan Karayiğit son kararla görevine devam edecek. Bununla beraber Cumhurbaşkanlığı Hukuk Baş Danışmanı olan Karayiğit’in kızının hâkimliğe atanmasI kamuoyunda geniş yer bulmuştu. Sevcan Karayiğit’in yazılı sınavın arkasından bir tek 45 saniye devam eden sözlü mülakatla hâkimliğe alındığı iddiaları tepkilere niçin olmuştu.

ÇOK SİLAHI VARMIŞ

İbrahim Karaosmanoğlu: AKP’li Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kurula atanan adlardan biri oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasından icra ettiği paylaşımda, “15 Temmuz’daki hain kalkışmaya kadar hobi amaçlı birkaç çakım vardı bir tek. Şimdi, bir mangayı donatacak kadar tabanca ve mühimmatım var. Benim benzer biçimde de yüzbinler var. Tekrar “başka halde” iktidar değiştirmeye niyetlenen olursa deneyeceğimiz oldukça düşlem var haberiniz olsun” ifadelerini kullanan Kocaoğlu’nun Fetullah Gülen’i övdüğü tweetler ortaya çıkmıştı.

SAHTE PLAKALI ARAÇ

7 Haziran 2015’te Karaosmanoğlu’nun seçim çalışmalarında düzmece plaka kullandığı ortaya çıktı. Başkanın Audi marka aracında bulunan plaka Mercedes-Benz marka bir arazi taşıtına kayıtlı.

SAHİLLERİ RANTA AÇTILAR

Esengül Civelek: Eski Muğla Valisi olan Esengül Civelek bununla beraber Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığını yapıyor. Ege ve kumsal koylarını, sahilleri kuşatan, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’ne bağlı MUÇEV isimli firmanın de idare heyeti üyesi.

ESKİ BAKAN

Kutbettin Dilek: AKP milletvekilliği meydana getiren Kutbettin Dilek, Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı yapmış oldu.