Kulis: Erdoğan’dan kurmaylarına Doğu Akdeniz talimatı

0
19
Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, partisinin MYK toplantısında Yunanistan ve Doğu Akdeniz konusunda kurmaylarına talimatlar verdiği iddia edildi. İddiaya göre Erdoğan, “Güney Kıbrıs hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz” diye konuştu.

İddiaya göre Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de yüzde 100 haklıyız, haklılığımızdan vazgeçmeyiz. Güney Kıbrıs hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz. Bu ‘haklarımızdan taviz vereceğiz’ demek değildir. Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz” dedi.

“Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz” diyen Erdoğan, “Kazan kazan politikası uygulayabiliriz. Ama Yunanistan buna yanaşmıyor. Masada her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Siyasi çözümü destekliyoruz. Almanya arabuluculuk yapmak istiyor ama stratejik ortağı Fransa’yı da bir şekilde destekleme durumunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

“GAYET İYİ”

Erdoğan ekonomideki son gelişmelerle ilgili olarak da, “ABD’nin 31.7’lik küçülmesine karşılık, biz 9.9 küçüldük. Ekonomimiz gayet iyi. Avrupa Birliği’nin ortalaması 14. Avrupa Birliği ülkelerine göre bizim durumumuz iyi. Önümüzdeki 3’üncü dönemde göreceğiz. Tahminlerimize göre en az büyüme rakamlarımızın yüzde 12-13’lerin üzerinde olmasını bekliyoruz. Bu yılı pozitif kapatırız” değerlendirmesinde bulundu.