Kulis: 6 ya da 7 bakanlıkta değişim bekleniyor

0
111
AKP MYK

AKP’nin yarın gerçekleşecek kongresi öncesinde kabine değişikliği olacağı iddia ediliyor. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, “Konuşulanlara göre 6 ya da 7 bakanlıkta bir değişim bekleniyor” dedi. Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılacağı ve buralara iki bakanın atanacağı beklentisinin yüksek olduğunu belirten Canova, konuşulanlar arasında Kabine değişikliğinin kongreden sonraya kaldığını ifade etti.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova ve Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi kulis bilgilerini aktardı.

Selvi, “Kabinenin teknokrat ağırlıklı olması bekleniyor. Bazı bakanlar parti yönetimine geçebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Canova ise “MYK ve MKYK’da olan bazı isimlerin kabineye geçmesi beklenebilir. Bakanların daha profesyonel isimlerden oluşması, yeni sisteme uygun isimleri kabinede görebiliriz” dedi.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova kongre hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Tabanın da dikkate alabileceği birtakım akil isimlerin ağırlıkta olabileceği değerlendiriliyor. Gerçekte kaç bakanlık değişecek ve bu değişim hangi yönde olacak tek isim biliyor, o da Cumhurbaşkanı Erdoğan… Bugünse konuşulanlar kongreden sonraya kaldığı Kabine değişikliğinin. Ama derin kulislerde ne konuşuluyor. Elbette parti yönetimindeki değişim Kabine’ye de yansıyacak. Parti yönetiminde biraz daha siyaseten ağırlığı olan, günlük siyasi sıcak gelişmelere anında tepki verebilecek, medyada yer bulabilecek, tabanın da dikkate alabileceği birtakım akil isimlerin ağırlıkta olacağı belirtiliyor.

‘6 YA DA 7 BAKANLIKTA BİR DEĞİŞİM BEKLENİYOR’

Buna karşılık kabinenin de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle biraz daha profesyonel isimlerden oluşması yani yine teknokrat ağırlıklı olması yönünde bir beklenti var. Peki kaç isim değişir? Konuşulanlara göre 6 ya da 7 bakanlıkta bir değişim bekleniyor. Daha öncesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sırasında birleştirilen bakanlıklar vardı. Turizm – Kültür, Çevre ve Şehircilik, Aile – Çalışma gibi… Bunlar da zamanla ayrılabilir, iş yükü çok fazla oluyor gibi birtakım çekinceler gelmişti gündeme. Bunu da sorguladığımızda görüyoruz ki Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılması yönünde bir irade var şu sıralarda. Ama dediğimiz gibi bunlar hep beklenti.

Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılacağı ve buralara iki bakanın atanacağı beklentisi yüksek. Neye göre belirlenecek peki bu isimler? AK Parti sık sık kamuoyu yoklamaları yapıyor. Ve bakanların birer karnesi var diyebiliriz. Ve bu süreçte de Cumhurbaşkanı’nın partiden o kamuoyu yoklamalarını ilişkin bilgileri istediği, son 10 gündür de bunların üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. Bakanların performanslarına da bakarak bir değişim gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Kabine değişikliği olacak mı?” sorusuna “Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz” cevabını vermişti.