Küba’daki gösterilerde ilk ölüm

0
21
Küba gösteriler

Küba Komünist Partisi’nin resmi gösterim organı Granma, 36 yaşındaki Diubis Laurencio Tejeda isminde bir insanın, pazartesi günü gerçekleşen gösterilerde öldüğünü beyan etti.

Başkent Havana’da gerçekleşen gösterilerde yaşanmış olan çatışmalarda fazlaca sayıda protestocu ve polis memuru da yaralandı.

Yaşanmış olan ölümle alakalı olarak, İçişleri Bakanlığı’nın ‘keder duyduğu açıklanırken’, Havana’nın Arroyo Naranjo bölgesinde ‘örgütlü antisosyal ve kabahat gruplarının’ toplandığını ve ‘memurlara hücum etmek amacıyla’ yakındaki bir polis karakoluna doğru yürümeye çalmış olduğu bildirildi.

Hedeflerine gelmeden önce emniyet güçleri tarafınca yolu doğranan göstericilerin, taş ve sert cisimler fırlatarak çatışma başlattıkları ve elektrik hattına zarar verdikleri öğrenildi.

Granma’nın bildirdiğine bakılırsa, bir takım tutuklama da yapılmış oldu, sadece tam rakam bilinmiyor.

Amerika destekli karşıcılık grupları ise, pazar gününden bu yana protestocuların, gazetecilerin ve öteki aktivistlerin hedef alındığını iddia ederek 100’den fazla bireyin tutuklandığını iddia ediyor.

İspanya Dışişleri Bakanlığı da, İspanyol muhabir Camila Acosta’nın tutuklandığını iddia etti.

Sadece Küba hükümeti şimdiye kadar mitingler esnasında gerçekleştirilen tutuklamalar ya da yaralanmalar ile alakalı hiç bir tafsilat vermedi.

Küba’da hafta başından bu yana idame eden eylemlerde, Komünist Parti’nin iktidardan devrilmesi istek ediliyor.

Kübalı yetkililer ise, eylemcilerin Amerika tarafınca fonlanan kişiler tarafınca yönlendirildiğini beyan etti.

Amerika ise, Küba’dan deniz kanalıyla gelmeyi planlayan şahıslara mani olunacağını söylemiş oldu.