Kremlin’den Taliban’ın “Rusya’dan çağrı bekliyoruz” açıklamasına cevap

0
28
Peskov

Taliban tarafınca açıklanan geçici hükümette ‘Kültür ve Komünikasyon Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid’in “Rusya’dan çağrı bekliyoruz” açıklamasına cevap veren Kremlin Sözcüsü Peskov, mevzubahis davetin Taliban’ın atacağı adımlara bağlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Taliban geçici hükümetinde ‘Kültür ve Komünikasyon Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid, Taliban heyetinin Moskova’dan çağrı beklediğini söylemişti. Sputnik’in aktardığına gore, günlük basın toplantısında Peskov’a Mücahit’in lafları hatırlatılarak Rusya’nın Taliban heyetini Moskova’ya çağrı etmeyi planlayıp planlamadığı soruldu.

‘TALİBAN’I EN DİKKATLİ ŞEKİLDE TAKİP EDİYORUZ’

Peskov, “Dünyada ezici çoğunluktaki ülke benzer biçimde ikimiz de, Taliban’ın Afganistan’da neler yaptığını, ülkedeki hükümet sisteminin hangi nihai yapıyı kabul edeceğini ve daha ilkin verilen sözlerin iyi mi yerine getirileceğini en dikkatli halde takip ediyoruz” cevabını verdi.

Mücahid, Rusya’nın yaptırım baskısının azaltılması ve ülkenin yine inşasında BM ile Afganistan içinde arabulucu görevi oynayabileceğini söylemişti.