Kremlin Sözcüsü: Amerika ile siber emniyet temalı istişareler başladı

0
19
Peskov

Bugünkü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus ve Amerikan yetkililer içinde siber emniyet temalı ikili istişare döneminin başladığını beyan etti.

Kremlin Sözcüsü, Rusya lideri Vladimir Putin’in siber suçlar alanında etkileşime ilişik emirinin uygulanıp uygulanmadığı sorusuna, “Bu mevzuda ikili istişare periyodu başladı” cevabını verdi.

‘Siber suçların cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz’

Peskov ek olarak, “Siber suçların ortaya çıkmasını kabul edilemez buluyoruz. Cezalandırılmaları gerektiğine inanıyoruz. Ve internasyonal olarak hepimizin ortaklaşa iş yapması gerektiğine inanıyoruz, bu durumda hem Rusya, bununla beraber Amerika bu tür tezahürlerin önüne geçmek için ortaklaşa iş yapmalı” vurgusunu yapmış oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Amerika Başkanı Joe Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de ilk kere bir araya gelmiş, toplantının arkasından meydana getirilen açıklamada tarafların stratejik istikrar alanındaki diyaloğun yanı sıra siber emniyet, mahkum takası ve tabanca kontrolü hikayesinde istişarelere başlamayı düşündüğü bildirilmişti.