Kremlin, Ankara’ya kırmızı çizgisini göstermeye başladı

0
45
Dmitriy Peskov

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri ilişkilerinin geliştirilmesini dikkatle takip ettiğini belirten Rusya, Türkiye’nin Azerbaycan’da askeri üs kurmasını, “Rusya’nın milli güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceği “ değerlendirmesini yapmış oldu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Azerbaycan’da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri dikkatle takip ettiğini, bunun Moskova’nın milli güvenliğini sağlayacak önlemler alması için gerekçe teşkil edeceğini söylemiş oldu. Günlük basın toplantısı düzenleyen Peskov’a Kremlin’in Azerbaycan’da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri takip edip etmediği soruldu.

Peskov, “Normal olarak, bu mevzuya büyük ehemmiyet veriyoruz” cevabını verdi. Ankara’nın bu yönde bir karar almasının Kremlin için ‘kırmızı çizgi’ olup olmadığı sorusu karşısında Peskov, Rusya sınırları yakınında NATO ülkelerinin askeri altyapısının kurulmasının Moskova’nın hususi ehemmiyet göstermesi ve milli güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceğini belirtti. Moskova’nın hem Bakü hem Ankara aynı zamanda Erivan ile yakın münasebet halinde bulunduğunu belirten Peskov, “Atılacak her adım, Kafkasya’daki duruma daha çok istikrar kazandırmaya, altyapıyı, ulaşım ağını geliştirmeye, genel hatlarıyla durumu düzeltmeye katkı sunmalı ve gerilimin tırmanmasının öne sürülen nedeni olabilecek unsurları içermemelidir” dedi.