Kısıtlama gerekçesi ‘verimli’ kullanmak

0
54
TBMM

İnternet ağlarının kısıtlanmasına ve kullanıcıların kişisel verilerinin ülke içinde depolanmasına neden olacak kanun teklifinin görüşmeleri dün tartışmalar eşliğinde başlarken TBMM Başkanlığ’nın erişim engelleme kararına ilişkin açıklama yaptı.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde, aralarında Netflix’in de bulunduğu bazı internet sitelerine Meclis’te getirilen erişim kısıtlama kararının gerekçesini sordu.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten CHP’li Karabat’a ilginç bir yanıt geldi. İnternet sitelerinin güvenlik zafiyetine neden olması ya da mahkemeler tarafından yasaklanması durumunda kısıtlandığını söyleyen Bilgiç, “Bununla beraber kurum internet altyapısının etkin ve ‘verimli’ kullanılabilmesi adına, eğlence içerikli platformlarda kısıtlamaya gidilebilmektedir” dedi.

Öte yandan “İnternet Yaşamdır” bileşenleri, TBMM gündeminde bulunan sosyal medya düzenlemesinin, ifade özgürlüğü, bilgi edinme ve haber alma haklarını kısıtlayacağını bildirdi.

Alternatif Bilişim Derneği, TMMOB BMO ve EMO, Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) ve PKD (Pardus Kullanıcıları Derneği) temsilcileri Ankara Kuğulu Park’ta bir etkinlik düzenledi.

Etkinlikte, yasa hazırlıkları sırasında bu düzenlemeyle ifade özgürlüğü, bilgi edinme ve haber alma haklarının tümüyle kısıtlanacağı vurgulandı.