Kılıçdaroğlu’ndan Sezgin Baran Korkmaz yorumu: Gerisinde ciddi siyasal güç var

0
43
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’nın son gününde gazetecilerle bir araya geldi. Gündeme ait sorulara cevap veren Kılıçdaroğlu, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasına yönelik değerlendirmede bulunmuş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidarın kurduğu hegemonya sebebiyle yargının görevini yapamadığını belirten Kılıçdaroğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkışına kim izin verdi? Korkmaz’ın mal varlıkları üstündeki hacizleri kim kaldırdı? İvedi kararlarıyla hacizleri kaldıran son zamanların Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Hakkaniyet Bakanlığı’na Bakan Yardımcısı olarak iyi mi gitti? Sezgin Baran Korkmaz benzer biçimde bir insan Türkiye Cumhuriyeti’nde at oynatıyorsa, yargıyı istediği benzer biçimde düzenleyebiliyorsa peşinde ciddi bir siyasal güç vardır. Bu mevzuda hitabı ihtiyaç duyulan birey iktidarın başındaki birey, en tepede bir numaralı koltukta oturan kişidir. Bu bireyin sesi bile çıkmıyor.

Kendi bakanı, ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriliyor’ diyor. Bakanını çağırıp, ‘Ya bu bürokrat kimdir kardeşim?’ diye sual dahi soramıyor. Bu suali sormayan birey, yolsuzluğa ortak olan kişidir. Tekrar yine edeyim, bir ihtimal tazminat davası açarsa, ‘İki defa tekrarladı’ diye dilekçesinde yazsın. Yolsuzluğa sessiz kalan birey, yolsuzluğu sorgulamayan birey, yolsuzluğa ortak olan kişidir. Çıksınlar aksini söylesinler. ‘Hepimiz ortak değiliz, tahkikat açtık’ desinler. Niye açamıyorlar? Verilecek hesapları var”

‘En tepedeki konuşmuyor’

Cumhuriyet gazetesinden Fazilet Sevgi’nin aktardığına gore, Türkiye’de bu şekilde bir çürümüşlüğün asla görülmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu şekilde bir çürümeye asla şahit olmadık. Hırsızların, yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin baştacı edilmiş olduğu bir Türkiye’yi ne süre gördük? En tepedeki konuşmuyor. Neymiş? ‘Yeraltı dünyasının çeteleri konuşur hepimiz muhatap olmayız.’ Güzel. Peki kardeşim İçişleri Bakanı yeraltı çetelerini üyesi mi? O söylüyor, senin görüyorsun, aynı masaya oturuyorsun. Her insanın bilmiş olduğu siyasetçiyi kimse seslendiremiyor. Türkiye’yi bu rezaletten çıkaracağız, pisliklerden arındıracağız. Birlikte, beraber, bu ülkenin namuslu vatandaşları ile birlikte çözeceğiz hepimiz bu işi. Siyasette bu kadar rezalet, kirlilik asla yaşanmadı” açıklamasında bulunmuş oldu.