Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu’na ‘Hacıbektaş’ teşekkürü

0
29
Kemal Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB’nin katkılarıyla Hacıbektaş’ta meydana gelen, aralarında, saat kulesinden şehir merkezine, yel değirmeninden Mihman Evi’ne kadar 4 değişik tesisin bulunmuş olduğu açılışları gerçekleştirmiş oldu. Nilgün Bektaş Müzesi ve Kültür Merkezi’nin temelini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile beraber atan Kılıçdaroğlu, “Hacıbektaş’ı, 21. yüzyılın sempatik, şirin, güzel, yeşil ve bir kenti haline dönüştüren, dönüştürmek için gayret harcayan Sayın İmamoğlu’na ve takım arkadaşlarına hepinizin huzurunda yeniden teşekkür etmek istiyorum” dedi. İmamoğlu ise “Böylesi bölgelere, tüm Türkiye’nin borcu vardır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Ali Öztunç ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da Hacıbektaş ziyaretinde Kılıçdaroğlu’na birlikte rol aldı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyeti ilçe girişinde karşıladı. İlçe meydanında toplanan kalabalık bir yurttaş camiası, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na sevgi gösterilerinde bulunmuş oldu.

SOKAK MOBİLYALARINI DENEYİMLEDİLER

Kılıçdaroğlu; ilçede ilk başlarda, İBB’nin katkılarıyla imalatları meydana gelen Şehir Meydanı ve Saat Kulesi’nin açılışlarını yapmış oldu. Meydana konumlandırılan sergi alanına geçen Kılıçdaroğlu, Genel Yazman Yardımcısı Mahir Polat tarafınca, İBB’nin ilçede gerçekleştirdiği hizmetlerle ve imalatlarla alakalı görsel materyaller vesilesiyle bilgilendirildi.

Meydan düzenlemesinde kullanılan sokak mobilyalarını deneyimleyen Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, Hacıbektaş Belediyesi’ne geçti.

Misafirlerini makam odasında ağırlayan Yoldaş, 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ve 58. Milli, 32. Internasyonal Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri sebebiyle gerçekleştirecekleri etkinlikler ve ilçe genelinde yürüttükleri çalışmalarla alakalı bilgilendirmede bulunmuş oldu.

YOLDAŞ: HACIBEKTAŞ TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ HİZMET ALDIK

Hacıbektaş’a sundukları katkılardan ötürü Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na teşekkürlerini sunan Yoldaş, duygularını, “Hacıbektaş tarihinde görülmemiş, bizim hayal bile edemeyeceğimiz emek harcamaları, İBB Başkanı Sayın İmamoğlu ile 2 senedir beraber gerçekleştiriyoruz. Oldukça özverili bir kadrosu var. Öteki ilçe belediyelerimiz, Kırşehir Belediye Başkan’ımızla, Avanos Belediye Başkanı’mızla ve birçok kardeş belediyemizle Hacıbektaş’a hizmet etme onurundayız. Ve tekrar hayırseverlerimizle oldukca güzel projeler gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Bugün temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Şu anda 2 adet ayrı yurt dışı kurumlarımızla beraber hazırlamış olduğumuz yeni projelerimiz var halkımıza hizmet edebileceğimiz, halkımıza dokunabileceğimiz. Sizleri de burada görür görmez çok da fazla sevinçli oluyoruz” laflarıyla dile getirdi.

KILIÇDAROĞLU: 2 YILDA HACIBEKTAŞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Son 2 senedir Hacıbektaş’ın çehresinin büyük seviyede değiştiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Yolları yapılmış oldu, yeşil alanlar büyütüldü. Azca ilkin bir saat kulesini açtık. Dolayısıyla Hacı Bektaş’ın felsefesine müsait bir şehir, bir güzellik Hacıbektaşlılara kazandırılmak isteniyor ve bunun mücadelesi yapılıyor. Bu mevzuda ben, hepinizin huzurunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ederim. Hakikaten büyük bir alın teri döktü kendisi ve arkadaşları. Burayı tüm dünya biliyor ve tanıyor. Fakat birazcık bakımsız ve ilgisizdi. Bakmak gerekiyor, ilgilenmek gerekiyor. Bir şeye kıymet vermek bir tek onu anmak değil. Onu andığımız mekanın da güzel olması, yeşillikler içerisinde olması, doğayla ahenkli olması lazım. Belediyenin önünde şu anda güzel de bir meydan oluştu.”

“KENTLER, MEYDANSIZ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Kentlerin meydansız düşünülemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu sebeple kentte yaşayanlar, enerjilerini meydanlarda harcarlar. Meydanlarda düğünler olur, eğlenceler olur, mitingler olur. Meydansız bir kenti düşünmek de olası değil. Ve bu çerçevede hakkaten de Hacıbektaş’ı, 21. yüzyılın sempatik, şirin, güzel, yeşil ve bir kenti haline dönüştüren, dönüştürmek için gayret harcayan Sayın İmamoğlu’na ve takım arkadaşlarına hepinizin huzurunda yeniden teşekkür etmek istiyorum. Doğal bu çabada Sayın Başkan sizinde rolünüz var doğal. Siz de sonuçta buranın, bu beldenin başkanısınız. Bu beldeye başkanlık yapmak basit bir vaka değil. Bayağı bir belediye başkanlığı değil. Üstlendiğiniz sorumluluğun farkında olarak bir gayret harcadınız ve bu çabanın da şimdilik karşılığını alıyorsunuz” dedi.

İMAMOĞLU: BÖYLESİ YERLERE, BÜTÜN TÜRKİYE’NİN BORCU VAR

Kılıçdaroğlu, konuşmasının arkasından lafı İmamoğlu’na verdi. “Böylesi bölgelere, tüm Türkiye’nin borcu vardır” diyen İmamoğlu, “Ikimiz de sizin talimatlarınızla, en güzel biçimde, İstanbul halkı olarak buraya hizmet etmeye çalıştık. Fakat bu, burada bitmez. Hakikaten burası oldukca hususi bir yer. Anadolu’nun en mukaddes noktalarından birisi. Ve bu kutsiyeti hep birlikte en güzel biçimde geliştirmeli ve muhafaza etmeliyiz. Bu yönde İstanbul halkı adına buraya güzel hizmetler sunmaya çalıştık Hacıbektaş Belediye’mizle birlikte. İnşallah devamı da gelsin diyelim gücümüz var fazlaca” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki kurul, belediye ziyaretinin arkasından, restore edilen zamanı yel değirmeni açılışını yapmış olup, Nilgün Bektaş Müzesi ve Kültür Merkezi’nin temelini attı. Bağışçı aile ile beraber temel atma butonuna basan Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na yel değirmeninde “hedik” (sıcak yenmek suretiyle kaynatılmış buğday) ikram edildi. Bölgede bulunan Fikret Otyam resim sergisini gezen ikili, ilçede en son, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Mihman Evi’nin açılışını da gerçekleştirmiş oldu.