Kılıçdaroğlu’ndan iktidara eleştiriler: Türkiye’yi yönetemiyorlar

0
19
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara eleştirilerde bulunarak, “Türkiye’yi yönetemiyorlar” dedi. CHP lideri, “Çoklu organ yetmezliğiyle yüz yüze kalan bir siyasi iktidarın Türkiye’yi idare etme şansı yoktur. Türkiye’yi çoklu organ yetmezliğinden kurtarmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 98’inci sene dönümü vasıtasıyla gerçekleşen Parti Meclisi toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Elbet ki hepimiz CHP’li değil. Elbet ki hepimiz CHP’ye oy verecek diye bir beklentimiz yok fakat şunu her insanın oldukça iyi bilmesini istiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “CHP demek halkın, Türkiye’nin çıkarlarını koşulsuz korumak için çaba sarfeden parti anlamına gelir. CHP’nin Türkiye içerisinde, bölge halkları içerisinde, Avrupa Donanması içerisinde, dünya bürokrasi zamanı içerisinde ayrı bir yeri ve önemi vardır” ifadelerini kullandı.

Demokrasiye yaralanan en büyük darbenin tek erkek diyetinin hayata geçirilmesi bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi yönetemiyorlar. Aslına bakarsanız çoklu organ yetmezliğiyle yüz yüze kalan bir siyasi iktidarın Türkiye’yi idare etme şansı yoktur. Tefeci tarafınca teslim alınan bir tepe idare edici Türkiye’ye hizmet edemez” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Geleceğe umutla bakan dünyanın nadir partilerinden biriyiz. Bizim mal varlıklarımıza el konuldu bu 98 sene içerisinde. Genel sekreterlerimiz Karadeniz’den gözaltına alınıp Ankara’da hapishaneye atıldı. Genel başkanlarımız tutuklandı, linç girişimleri oldu. Tüm bunlar bizi hiç yıldırmadı.

98 senenin verdiği güçle geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. ‘Her şeyi hepimiz yaparız’ demiyoruz. Dostlarımızla beraber geleceği inşa edeceğiz. Şundan dolayı dostlarımız demokrasiyi, insan hakları, hüküm bağımsızlığını savunuyorlar.

Aramızda olmayanlara rahmet dileriz. Var olup politikanın birazcık haricinde olan büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm CHP ailesine selamlarımızı, saygılarımızı gönderiyoruz. Onlar bizim büyük Türkiye hayalimizi büyütecek olanlar. Beraber, birlikte savaşım edeceğiz.

“KİŞİSEL BEKLENTİMİZ YOK”

Bizim şahsi hiç bir beklentimiz yok. 98 yılı kutladığımız bu yılda tüm vatandaşlarıma da seslenmek istiyorum. Elbet ki hepimiz CHP’li değil. Elbet ki hepimiz CHP’ye oy verecek diye bir beklentimiz yok fakat şunu her insanın oldukça iyi bilmesini istiyorum. CHP demek halkın, Türkiye’nin çıkarlarını koşulsuz korumak için çaba sarfeden parti anlamına gelir. CHP’nin Türkiye içerisinde, bölge halkları içerisinde, Avrupa Donanması içerisinde, dünya bürokrasi zamanı içerisinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Elbet ki temellerimiz Sivas Kongresi’nde atıldı. Bu, bağımsızlığı korumak için çaba sarfetmek, mandacılığı reddetmek anlamına geliyor. Ulusal iradenin önemi orada bir defa daha çıkmıştır. Bugün milletin egemenliğinde, demokraside, TBMM’nin yetkilerinin kısılmasında mesele var. Bu problemler bizi yıldırmıyor. Bu sorunlarla savaşım etmek tarihin bizlere yüklediği en temel görevlerden birisidir. Tarih bizlere demokrasiyi güçlendirmemizi söylüyor. 100. yılda güzel Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandıracağız.

Endüstri devrimini kaçıran Osmanlı İmparatorluğu iyi mi çöktüyse, o imparatorluktan yeni bir ruh yaratıp endüstri devrimini başlatan ve bugünün kuvvetli Türkiye’tepsi ortaya çıkaran temel normları, ilkeleri ortaya koyan partidir CHP. Bu kadar tarihin derinliklerinden enerjisini alan ve geleceğini çağıl uygarlığa bağlamış olan bir partidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Önümüzde yeni bir tarih var. Gençlerimiz var. Bizlerden daha iyi yetişmiş, dünyayı bizlerden daha iyi tanıdıkları olan gençlerimiz var. O gençlerin önündeki tüm engelleri kaldırmak bizim namus borcumuzdur. Onlardan çalınan her şeyi onlara iade edeceğiz. Onlar bu ülkenin reel anlamda güvencesi ve geleceği.

“CEHALETLE MÜCADELENİN TEMEL İLACI EĞİTİMDİR”

Son kurultayımızda İkinci Yüzyıla Davet Beyannamesi’ni açtık. Oy donanması ile kabul ettik. Beş temel sorundan laf etmiştik. Türkiye’nin 21. yüzyıla girerken hala çözemediği beş temel sorundan bahsetmiştik. Bugün ağırlıklı olarak tahsil üstünde duracağım. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyet’i kurarken en oldukça savaşım ettikleri alan eğitimsiz kalan camianın eğitilmesi için altyapı oluşturmaktır. Cehaletle mücadelenin temel ilacı eğitimdir. Topluluğu eğittiğiniz süre değişik bir Türkiye’yi ortaya koyarsınız.

Demokrasiye yaralanan en büyük darbe tek erkek diyetinin hayata geçirilmesidir. Mevcud iktidar, çoklu organ yetmezliği ile yüz yüze bıraktı Türkiye’yi. Yargıya bakın hepsi dökülüyor. Tahsile, ekonomiye bakın, dökülüyor. Türkiye’yi çoklu organ yetmezliğinden kurtarmamız lazım.

Ürem her gün 79 milyon ürem ödeyeceğiz. Bilhassa AK Parti’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum; bunların 3 senelik plana gore her gün 79 milyon dolar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak ürem ödeyeceğiz. Kime? Bir avuç tefeciye. Türkiye’yi yönetemiyorlar. Aslına bakarsanız çoklu organ yetmezliğiyle yüz yüze kalan bir siyasi iktidarın Türkiye’yi idare etme şansı yoktur. Tefeci tarafınca teslim alınan bir tepe idare edici Türkiye’ye hizmet edemez. Teslim alınmışlardır!”