Kılıçdaroğlu’ndan erken seçim çağrısı: Milletten korkmamak lazım

0
101
Kemal Kılıçdaroğlu

Erken seçim çağrısını yineleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Milletten korkmamak lazım, milletin oyundan korkmamak lazım” dedi.

Burada gazetecilere bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “97 yıl önce bu binada alkışlar, gözyaşları, kucaklaşmalar vardı. Bu güzel binada Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet’in ne olduğunu, ne kadar değerli olduğunu bizden daha iyi biliyorlardı. Onlar savaş meydanından geliyordu, bedel ödemişlerdi. Cumhuriyet’in ilanı bizim en büyük devrimimizdir. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’, Cumhuriyet’in getirdiği değerdir” diye konuştu.

“2. yüzyıla doğru gidiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak zorundayız. Milletten korkmamak lazım, milletin oyundan korkmamak lazım. Zor günlerden geçiyoruz. Bu ülke en zor günlerinde bile bir araya gelerek barış içerisinde tüm zorlukları aşmıştır. Biz de aşacağız. Cumhuriyet’in 2. yüzyılında demokrasi ile taçlandıracağız. Cumhuriyet’i tek tek anıyoruz, yad ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKENİN KURTULUŞU BİR AN ÖNCE SEÇİME GİTMEKTİR”

Kılıçdaroğlu, daha önce de erken seçim için çağrı yapmış ve “Bu ülkenin kurtuluşu bir an önce seçime gitmektir. Bunu kime söylüyorum? Sayın Bahçeli’ye söylüyorum. Bu ülkeyi seviyorsan çık kardeşim yarın sabah de ki ‘Yeter artık’. Türkiye’yi seçime götür. Sorumluluk sahibi insanlar bu ülkeyi yönetirler” demişti.

ERDOĞAN’IN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Ekim tarihinde erken seçim tartışmalarına ilişkin, “Ne erken seçimi ya? Bunlar kabile devletlerinin yaptığı iştir. Gelişmiş bir ülkede siz böyle bir şeyi göremezsiniz. Batı’da böyle bir şeyi göremezsiniz. Yeni Türkiye’de ilan edilen zaman neyse; 2023’ün Haziranı’dır” ifadelerini kullanmıştı.