Kılıçdaroğlu’ndan, Erdoğan’ın ‘gençleri yaftalıyorlar’ laflarına cevap

0
21
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın muhaleferin gençleri yaftaladığı, hafife almış olduğu yönündeki açıklamalarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Yeniden prompter’da önüne ne konulduysa okumuşsun, gençleri kim yaftalıyor, hafife alıyor gel onlara soralım ” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde Türkiye Gençlik Zirvesi’ne katılmış, burada ”Vatanımızda bir kısım medya ve karşıcılık gençleri tanımak yerine genci tanımlamaya çalışıyor. Kendi o dar kalıplarına gore icra ettikleri genç tanımı milyonlarca insanı yaftalıyor. Gençlerle alakalı konuşan asla kimsenin gençlerimizi kendi meşrebince yaftalamaya hakkı yoktur” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın laflarına cevap CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Kılıçdaroğlu, “Ergenler ile alakalı konuşacaksan; senin korkundan, senden bile sakladıkları birtakım gerçekleri öğrenmen lazım, iyi oku da öğren… Üniversiteli işsizlerin sayısı son 15 yılda tam 10 kat arttı. 15-24 yaş arası her dört gencin birisi işi olmayan… Ortalama 2 milyon genç kayıt dışı çalışıyor, sigortası, güvencesi yok. OECD ülkesi onlarca ülke içinde genç işsizliğinde zirvedeyiz. Prompterdan hikâye okuma, sayı oku sayı! Devlet yönetiyorsun, ciddi ol birazcık. Cesaretin var ise, getir sandığı, al gençlerden yanıtını” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarının tüm bunlar şu şekilde:

”Bak Erdoğan, bugün yeniden prompter’da önüne ne konulduysa okumuşsun. “Gençleri yaftalamayın, hafife almayın, suistimal etmeyin” demişsin. Gençleri kim yaftalıyor, hafife alıyor, suistimal ediyor, gel onlara soralım olur mu? Ergenler ile alakalı konuşacaksan; senin korkundan, senden bile sakladıkları birtakım gerçekleri öğrenmen lazım, iyi oku da öğren… Üniversiteli işsizlerin sayısı son 15 yılda tam 10 kat arttı. 15-24 yaş arası her dört gencin birisi işi olmayan…Ortalama 2 milyon genç kayıt dışı çalışıyor, sigortası, güvencesi yok. OECD ülkesi onlarca ülke içinde genç işsizliğinde zirvedeyiz. Prompterdan öykü okuma, sayı oku sayı! Devlet yönetiyorsun, ciddi ol birazcık. Cesaretin var ise, getir sandığı, al gençlerden yanıtını.”