Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘ÖTV’ yanıtı: Halk olarak ayıp etmişiz, özür diliyoruz!

0
32
Kemal Kılıçdaroğlu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının peşinden meydana getirdiği ÖTV açıklamasına cevap veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Halk olarak ayıp etmişiz, özür diliyoruz! Tüm ÖTV’ler senin olsun Erdoğan, saraylarına oda eklersin” dedi.

Twitter hesabından izahat meydana getiren Kılıçdaroğlu, “Mazotta 2 Lira, benzinde 2,5 Lira ÖTV almamız gerekirken; mazotta 71 kuruş, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz” demiş. Halk olarak ayıp etmişiz, özür diliyoruz! Tüm ÖTV’ler senin olsun Erdoğan, saraylarına oda eklersin” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Elektriğe, gaza zam yaptın, yetmedi; şimdi de akaryakıta yapacağın zammın yolunu yapıyorsun. Düş bu milletin yakasından, düş!” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Kabine toplantısının peşinden meydana getirdiği açıklamada, şunları söylemişti:

“Döviz kurunda yaşanmış olan dalgalanmaların vatandaşa yansımasını en aza inmesi için lüzumlu önlemleri aldık. Bugün mazotta 2 lira, benzinde 2,5 lira ÖTV almamız gerekirken mazotta 73, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz.

Her bir sıvıyakıt alımında vatandaşımızı litrede minimum 2 lira destekliyoruz. Tüplerde ise asla ÖTV almıyoruz. Toplam 46 milyar liralık KDV ve ÖTV vergisi hasılatından feragat ediyoruz. Avrupa’da benzinin ve motorinin hem en ucuz olduğu bununla beraber minimum vergilendirildiği ülke biziz. Vergisini tertipli ödeyen mükelleflerimize yüzde 5 gelir vergisi indirimi getirdik.”