Kılıçdaroğlu’ndan ‘çöp ithalatı’ tepkisi: Tek kutsalınız para!

0
27
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa bir müddet önce getirilen ‘çöp ithalatı’ yasağının iptal edildiğini kaydederek, “Sorsan yerliler, milliler… Onlara nazaran ne toprağımız ne suyumuz mukaddes fakat sorsan milliyetçiler. Sizin tek bir kutsalınız var, o da para!” dedi.

‘Yasağın daha yeni getirildiğini ve bu sabah iptal edildiğini’ anlatım eden Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yapmış oldu:

“Daha yeni Avrupa’dan plastik çöplerin ithalatına yasak getirmişlerdi, bu sabah yasağı iptal etmişler. Aden vatanımızın topraklarını yabancıların çöp deposuna döndürmek için yeniden kolları sıvadılar. Yabancıların çöpleri topraklarımızı, sularımızı zehirlemeye devam edecek.

Sorsan yerliler, milliler… Onlara nazaran ne toprağımız ne suyumuz mukaddes fakat sorsan milliyetçiler. Sizin tek bir kutsalınız var, o da para! Çocuklarımıza mirasımız zehirlenmiş toprak ve su olmayacak; sonuna kadar savaşım edeceğiz.”

YASAK İPTAL EDİLDİ İDDİASI

Gazeteci Candaş Tolga Fer, Türkiye’de plastik ambalaj türü atıkların ithalatını yasaklayan kararın ‘Ankara’daki tesirli çevrelerin baskısı nihayetinde kaldırıldığını’ iddia etti.

Fer, toplumsal medya hesabından mevzuyla alakalı paylaşımında şunları dile getirdi:

“Ankara’da tesirli bir dizi çevreler baskı yapmış olup bu yasağı kaldırtmaya çalışıyordu. Ne yazık ki başardılar! 3 kuruş para için memleketine bu kadar hasım olabilir bir zihniyet! Türkiye’nin yarınlarını kurtaracak plastik atık ithalatı yasağı maalesef geri çekildi!”

Mevzuyla alakalı olarak resmi bir izahat yapılmadı.