Kılıçdaroğlu’ndan Baykal açıklaması: CHP’nin bu şekilde bir problemi yok

0
20
Kılıçdaroğlu Deniz Baykal

Sedat Peker’in iddiaları sonrası Türkiye’nin gündemine yine giren CHP mebus Deniz Baykal ile alakalı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk kere konuştu. Kılıçdaroğlu, Baykal’a yönelik eleştirilere “CHP’nin bu şekilde bir gündemi yok” diye cevap verdi.

Zülfü Livaneli’nin geçtiğimiz hafta verdiği röportajla alakalı soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “CHP’nin Baykal problemi yok” değerlendirmesini yapmış oldu.

Özbey ve Kılıçdaroğlu’nun röportajından alakalı bölüm şu şekilde:

– Süregelen bir tartışmada Zülfü Livaneli “CHP’nin, Baykal gerçeğiyle hesaplaşması koşul” dedi. Öbek toplantısında bir izahat yaptınız fakat bu meseleyi kendi içinizde tartıştınız mı?

Hayır, tartışmadık. Gerek duymadık.

– CHP’nin Baykal problemi var mı?

Hayır, CHP’nin bu şekilde bir problemi yok.

– Peki, CHP seçmeninin Baykal problemi var mı?

Hayır yok.

– O halde bu münakaşa nereden çıkıyor?

Suni münakaşa. Gündemi saptırmaya yönelik tartışmalar. Türkiye’nin bu kadar derdi varken, çocuğunun karnını doyuramadan yatağa yatıran binlerce anne varken, çöp konteynırlarından beslenenler varken, “askerimiz Afganistan’a mı gidecek” diye kaygılanırken, mafyayla siyasetin iç içe geçmiş menfaat ilişkileri ortaya saçılmışken, bunların üstüne sünger çekelim, CHP’yi konuşalım, yok bu tarz bir olay…

– Peki, Baykal, Livaneli’nin iddia etmiş olduğu benzer biçimde Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmediğini söylemiş olabilir mi?

Hayır…

– Bu şekilde dediğini düşünseydiniz değişik mı davranırdınız?

Böyle bir durum söylemedi ki değişik davranayım.

– İktidar yanlısı medyaya nazaran, “Dostlarımızla beraber iktidar olacağız” diyen siz, bu dostluğa mani gördüğünüz Baykal’ı ve öteki ulusalcıları gözden çıkardınız…

Siyasete girmişseniz ve iktidar olmak istiyorsanız asla kimseyi gözden çıkarmazsınız. Ahlaklı her insanın oyuna talibim. Türkiye’yi bu zor koşullarından çıkarmak için herkesten yardımcı istiyorum. Siyasetin amacı bu… Şayet siyaseti kısır tartışmaların içerisine çekerseniz ülkenin problemlerini çözemezsiniz.