Kılıçdaroğlu ve CHP’li belediye başkanlarından yangın bölgelerine ziyaret

0
17
Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile Muğla’da yangından etkilenen köyleri ziyaret etti. Bir bir köylülerin problemlerini dinleyerek not eden Kılıçdaroğlu, “Ormanlar bizim akciğerlerimiz. Onların yardımıyla soluk alıyoruz. Doğaya bakınca, yeşilliğe bakınca içsel bir refah yaşıyoruz. O nedenle Türkiye büyük bir yıkım yaşadı. Felaketi el birliğiyle, gönül birliğiyle inşallah aşarız.” dedi.

Ziyarette, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Cenk hazır bulunmuş oldu.

“ZEYTİN VARLIĞI YÜZDE 95 YOK OLDU”

kilicdaroglu-ve-chp-li-belediye-baskanlarindan-yangin-bolgelerine-ziyaret-915046-1.

Heyetin ilk durağı Mazı’daki koordinasyon merkezi oldu. Bodrum Belediye Başkanı Aras yangın ve etkilediği alanlarla alakalı heyete kısa bir sunum yapmış oldu.

Aras, 8 bin 656 Hektar alanın yangından etkilendiğini belirterek, “Yangınların başlamasıyla birlikte de kriz yönetimi masamızı, derhal idare merkezimizi teşkil ettik ve çalışmalara başladık. Ortalama on iki mahallemiz, bu yangından etkilendi. Bu bölgedeki tüm orman varlığı zeytin varlığı ve öteki tüm nebat örtüsü şu anda tahrip olmuş durumda. Hasar tespit emekleri en önemlisiydi. Yangından etkilenen 352 konutu bir bir ziyaret ettik. Burada 780 vatandaşla ve 28 işletmeyle de birebir görüştük ve onların hasarlarını tespit ettik. Sonrasında yangınla alakalı taleplerini aldık. 20 bin 750 zeytin ağacımızı maalesef kaybettik bölgede. Zeytin varlığı yüzde 95 oranında yok oldu” dedi.

“FELAKETİ EL BİRLİĞİ İLE GÖNÜL BİRLİĞİYLE AŞARIZ”

kilicdaroglu-ve-chp-li-belediye-baskanlarindan-yangin-bolgelerine-ziyaret-915047-1.

Muhtarlardan köylerdeki vaziyet hakkındaki informasyon alan CHP Lideri, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaraları sarmak için hazır olduklarını anlatım ederek, “Sizlere geçmiş olsun diyoruz. Bizler kendi devletimizde refah içerisinde yaşamak istiyoruz. Ormanlar bizim akciğerlerimiz. Onların yardımıyla soluk alıyoruz. Doğaya bakınca, yeşilliğe bakınca içsel bir refah yaşıyoruz. O nedenle Türkiye büyük bir yıkım yaşadı. Felaketi el birliğiyle, gönül birliğiyle inşallah aşarız. Dolayısıyla yaşadığınız sıkıntılar, yalnız sizin sıkıntılarınız olmanın ötesinde bizim ülkemizde yaşayan 83 milyonun sıkıntısı oldu. Hepimizin gözü buradaydı, yüreği buradaydı, kalbi buradaydı. İnşallah daha çok büyümez diye tamamımız dualar ediyorduk. Elimizden gelen çabaları gösteriyorduk. Dolayısıyla yeniden size geçmiş olsun diyoruz. Elimizden geldiğince mevcud yaraları. onarmaya, sarmaya da gayret harcayacağız” gibi konuştu.

Kılıçdaroğlu önderliğindeki heyetin bir sonraki adresleri Yukarı Mazı, Gökbelen, Bozalan, Milas Türkevleri Mahalleleri oldu. Bütün noktalarda vatandaşların talebini soran Kılıçdaroğlu, “Yanan arazilerin imara açılmaması”, “ihtimaller içinde yangınlara daha süratli müdahale edilebilmesi için yangın söndürme helikopteri ve uçaklarının her an müdahaleye hazır olarak bekletilmesi”, “Yanan zeytin ağaçlarının yerine dikilebilecek değişik türde bitkilerin bağışlama edilmesi” , “Yanan mezarlık alanlarının düzenlenmesi” benzer biçimde taleplerde bulunmuş oldu.

“VATANDAŞIMIZIN YARASINI HEP BERABER SARARIZ”

kilicdaroglu-ve-chp-li-belediye-baskanlarindan-yangin-bolgelerine-ziyaret-915048-1.

Vatandaşları yoğun ilgisi altında gerçekleşen ziyaretler esnasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da yangından etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini sundu.

Ziyaretler esnasında bir yurttaş İmamoğlu’na gönderilmiş olduğu itfaiyelerin kahramanca vazife yaptığını belirterek hizmetleri için teşekkür etti. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerini sürdüreceğini kaydeden İmamoğlu, “Şu anki vaziyet karabasan benzer biçimde doğal. Tanrı korusun ümit ederim yanmadan tedbirleri iyi mi alırız da yoğunlaşmak? Fakat bizler bugün burada hem on bir Büyükşehir Belediyemiz olarak, Genel Başkanımızla birlikte bu yaralar iyi mi sarılacak ona bakacağız. Kaygı olmasın ki hem devletimiz hem bizim benzer biçimde belediyeler vatandaşımızın yarasını hep beraber sararız. Can kaybı olmasın yeter ki; fakat bir taraftan da yeniden söyleyeyim; yanmadan iyi mi tedbirler alınmalı, bölümü bana nazaran oldukca muazzam. Yoksa şu manzaralar insanoğlunun tüylerini diken diken ediyor. Hala gözleri yaşlı insanoğlu var. Basit değil. Geçmiş olsun güzel yöremiz. Geçmiş olsun.” diye konuştu.