Kılıçdaroğlu: Son 10 yılda en büyük değişiklik yaşayan parti CHP’dir

0
26
Kemal Kılıçdaroğlu

Kocaeli’nde muhtarlarla bir araya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisiyle alakalı özeleştiri yaptığını belirterek, “Bizim de eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı. Bu tarz şeyleri düzeltmeye çalışıyoruz. Aleni ve net şunu anlatım edeyim. Son 10 yılda en büyük değişiklik yaşayan parti CHP’dir. Asla kimsenin haiz çıkmadığı kesimlere haiz çıktık” dedi.

“Kocaeli’nde yaşıyorsunuz, Türkiye açısından burası muazzam ve kıymetli. Endüstri açısından Kocaeli Türkiye’nin bir miktarda birincisi. Pek oldukça ilden de göç almış” diyen Kılıçdaroğlu, arkasından muhtarların demokrasi için öneminden söz etti.

Kılıçdaroğlu, “Muhtarların bütçesi niçin yok? Yoksul bir aile, evladı üniversite imtihanını kazanmıştır götürecek yol parası yok ilk kime ulaşır? Muhtara ulaşır. Muhtarın bütçesi yok ki iyi mi versin? Asla kimse unutmasın 27.5 yılımı devlete verdim. Ağırlıklı olarak Maliye Bakanlığı’nda çalıştım. Bütçe iyi mi hazırlanmış olur, nereye ne verilir iyi bilirim. Kaynak var, bunların tamamını gerçekleştireceğim” diye konuştu.

Bir mahalledeki yoksulların ve zengin kişilerin en iyi muhtarlar tarafınca bilineceğini kaydeden CHP lideri, “Toplumsal yardımlar yapılacaksa muhtardan görüş alınmalı yahut muhtarlar vesilesiyle yapılmalı. Öyleki muhtarlıklar biliyorum ki kiradalar. Niye bir muhtarlık evi olmasın? Bu yapılamaz mı? Bürokrasi kurumu size lüzumlu önemi vermiyor. Bir ara muhtarlığı kaldıralım tartışması bile başladı” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“KOCAELİ’NİN SORUNLARI NİÇİN ÇÖZÜLMEDİ?”

“Kocaeli’nin hangi problemi çözüldü?” diye soran Kılıçdaroğlu, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Elektrik kesintileri var, web yetersizliği var. Neden çözülemedi? Anlatayım. Rahmetli Turgut Özal’ın icra ettiği en büyük yatırımlardan bir tanesi Türk Telekom’u oluşturmak oldu. Tüm haberleşme Avrupa standartlarının üstüne çıktı. Sonrasında Türk Telekom’u sattık. Hava, etraf kirliliği. Kocaeli, etraf kirliliği açısından son aşama duyarlı bir ülke. Bu mevzuda hangi adımları attılar? Kocaeli Üniversitesi’nden bir hoca buradaki hava kirliliği ile alakalı bir rapor hazırladı adamı üniversiteden attılar [Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’ndan söz ediyor]. Müsilaj niçin çıktı? Denizde oksijen sona erdi, şimdi neden bu şekilde oldu diyoruz. Senelerdir söylüyor bu işin uzmanları. Marmara’da 104 balık türü vardı öldürdük.”

“FAKİR FUKARANIN ÇOCUĞU GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Fakirlik sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kimin evlatları işi olmayan. Garibanın çocuklar işi olmayan. Ensesi kalınca olanın işi var, esasen bir değil 4-5 yerden maaş alıyor. Yoksul fukaranın çocuğunu görmezden geliyorlar. 10 milyon işsizimiz var. İşsizlerin sonunu iyi mi çözeceğiz diye düşünmüyoruz bile. Bir insanoğlunun yoksul olmasının derdini taşıyacak olan siyasettir. Niçin toplumsal devlet diyoruz? Toplumsal devlet, fakirin fukaranın yanında olan devlettir. Bu şekilde bir devletten yanayız bizler.”

“ESNAF PERİŞAN, BEŞLİ ÇETEYE 21 MİLYAR…”

Kılıçdaroğlu, esnafın perişan bulunduğunu da vurgulayarak, “Esnafı duman ettik, esnaf kalmadı memlekette. Beşli çeteye 21 milyar, milyonlarca esnafa 10 milyar. Hakkaniyet midir bu? Her şeyi sattılar. Cumhuriyetin kurduğu tüm fabrikaları sattılar. Tank Paket dahil, bir kuruş bile almadılar. Kırıkkale’de MKE’nin satılmasının altyapısını yapmaya çalışıyorlar. Kırıkkale ayakta, bizler onların haklarını arıyoruz” dedi.

“BİZİM DE EKSİĞİMİZ, KUSURUMUZ VARDI”

Konuşmasında partisiyle alakalı de özeleştiride bulunan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkanı olarak özeleştiri yapıyorum. Bizim de eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı. Bu tarz şeyleri düzeltmeye çalışıyoruz. Aleni ve net şunu anlatım edeyim. Son 10 yılda en büyük değişiklik yaşayan parti CHP’dir. Asla kimsenin haiz çıkmadığı kesimlere haiz çıktık.”