Kılıçdaroğlu: Sandık yöntemiyle iktidar değişecek

0
43
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’ne (PM) Merkez Idare Kurulu (MYK) raporunu sundu.

Milliyet’ten Mehtap Gökdemir’in haberine bakılırsa, Kılıçdaroğlu tarafınca tutanağa yazılan sunuşta şu ifadelere işaret edildi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en mühim dönüm noktalarından birinden geçiyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken; yeni bir siyasete, yeni bir ekonomiye, yeni bir düzene doğru kararlılıkla yürüyoruz. Bizler değişmeye ve değiştirmeye hazırız. 19 senelik karanlık oldukca yakında son buluyor. Türkiye, şahsım hükümetiyle vedalaşıyor. Bizim gördüğümüzü iktidar da görüyor. O yüzden halkın önüne sandığı koymaktan çekiniyor. Israrlı erken seçim çağrılarımıza cevap verilmiyor. Sadece korkunun ecele faydası yok, er veya geç Türkiye’de sandık yöntemiyle bir iktidar değişikliği yaşanacak. Er meydanına, milletimizin huzuruna çıkacağız.İlk çıkacak yasa

Güçlendirilmiş parlamenter sistem ile şahsım hükümeti sistemine son vereceğiz. Türkiye’yi mafyaya, çetelere, yağmacılara yedirmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, bir hukuk devleti olmaktan çıkmış durumdadır. Ülkeyi yöneten Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafya olmuştur. Mafya, yeraltı çeteleri, kabahat örgütleri güçlerini siyasi iktidardan almaktadır. İktidarımızın birinci haftasında TBMM’de Siyasal Terbiye Kanunu çıkaracağız. Mebus sıfatını taşıyıp ihale gerisinde koşan, mafya ile ilişkiler içerisine giren, yolsuzluk meydana getiren insanları TBMM’den uzak tutacağız.

‘Tüketme uğraşı’

Demokrasinin olmazsa olmaz unsurları siyasi partilerdir. Demokrasinin var olduğu ve savunulması gerektiği bir ortamda siyasal partiler kapatılmamalıdır. Sertlik, baskı uygulanıyorsa kapatılabilir sadece siyasal otoriteyle yargıyı harekete geçmek demokrasiyi yok etmektir. Cumhuriyet zamanı süresince parti kapatmalardan hiç bir netice elde edilemedi. Fikir özgürce anlatım edilebilmelidir. Siyasal partiler hasım olarak görülüyor ve direktif ile kapatılıyorsa, orada demokrasi yoktur. Siyasal partilerin düşmanlaştırılması oldukca vahim sonuçlar ortaya çıkarıyor, yurttaşlar silahlı saldırılarda yaşamını kaybediyor. Bu şekilde bir ortamda siyasal partilerin korunması icap eder. Bu prensip, bütün siyasal partiler ve siyasetçiler için, parti ve görüş ayırt etmeksizin geçerli olmalıdır.

Siyasal iktidar cumhuriyetimizin ruhunu tüketme uğraşında. Dizgesel olarak Yüce Lider Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alınıyor. Mustafa Kemal Atatürk’e ve hatırasına dil uzatılmasına hiç izin vermeyeceğiz.”

‘Akıl dışı projelerden vazgeçilmeli’

Kılıçdaroğlu, “derinleşen ekonomik buhrandan Türkiye’yi çıkarabilmek için merkezi yönetimde ne yapılması icap ettiğini ortaya koyduk” diyerek, önerilerini şöyleki sıraladı:

  • Kamuda ciddi bir israfa son programı açıklanmalıdır. Acele olmayan bütün amme yatırımları durdurulmalı, Kanal İstanbul şeklinde akıl dışı projelerden vazgeçilmelidir.
  • Amme mali yönetimini ve bütçe birliğini bozan uygulamalara son verilmelidir. Gelir idaresi ve vergi kontrol sistemi üstünden bürokrasi gölgesi kaldırılmalıdır.
  • Bağımsız kurumlara siyasal müdahale olmayacağı garantisi verilmelidir.
  • Bir anayasal müessese olan “Ekonomik ve Toplumsal Konsey” gecikmeden toplanmalıdır.
  • Döviz garantili bütün amme hususi iş donanması ve yap işlet devret projelerindeki döviz garantileri adalet ebatlarında Türk Lirası’na dönüştürülmelidir.
  • Bankalardaki tahsili gecikmiş alacak sorununa yönelik realist bir plan hızla uygulamaya konulmalıdır.
  • Salgının en oldukca etkilediği kesimler için “sosyal dayanışma” programı açıklanmalıdır.
  • Kısa vadede belli bir istihdam olanağı yaratılmalıdır. Seçici bir yaklaşımla tespit edilen amme altyapı yatırımları vesilesiyle yakın zamanda geniş istihdam olanakları yaratmak mümkündür.
  • İzlenen istikrarsız, kavgacı, çelişkili, İhvancı dış siyaset terk edilmelidir. Dış siyaset, “Yurtta sulh, dünyada sulh” eksenine oturtulmalıdır.
  • Nihai olarak yapılması ihtiyaç duyulan, “güçlendirilmiş parlamenter sistem”e dönüştür.