Kılıçdaroğlu: Kimse Kanal İstanbul ihalesine girmesin, parasını vermeyeceğiz

0
25
Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanları Çalıştayı için bulunmuş olduğu Gaziantep’te milli ve mahalli basın mensuplarıyla buluştu.

BirGün’ün ANKA’dan aktardığına nazaran, Kılıçdaroğlu hiç bir firma Kanal İstanbul ihalesine ‘girmesin’ diyerek, “Parasını vermeyeceğiz. Devletin ihalesini alıp da parasını alamayan senelerdir sürüncemede kalan yatırımlar yok mu? Gidiyorlar mı mahkemeye, hiçbirisi gitmiyor. Vermiyoruz kardeşim. Para yok. Niye para yok? Kardeşim ben üretim yapacağım, yapınak açacağım. Teşvik edeceğim. {Özel sektör} yatırımı yapacağım. Benim derdim, işsizlik ve yoksullukla savaşım. Ben bir avuç rantiyeye kar sağlayacak insan değilim” dedi.

‘Erken tarzı bizler iktidara gelmek için değil, bu ulus beladan kurtulsun diye istiyoruz’

Erken seçim ile alakalı da konuşan Kılıçdaroğlu “Erken tarzı bizler iktidara gelmek için değil, bu ulus beladan kurtulsun diye istiyoruz. Dün Gaziantep’i gezdim. Buyurun siz esnaf ve gazeteciler olarak bizlerden daha iyi bildiğiniz gibi, mevcud iktidar mesele çözme kapasitesini yitirmiş bir iktidardır. Kaybetmenin de ötesinde yeni problemler yaratan bir iktidardır. Aleni ve net söylemek gerekirse milletin başına bela olan bir iktidar var, bunun değişmesi lazım. Bu tablodan benim bir şey çıkarmama gerek yok, ulus görüyor. Bu ülkede 10 milyonu aşkın işi olmayan var ise, iktidar vazife yapmıyor, bir avuç için çalışıyor anlamına gelir… İki milyona yakın üniversite mezunu işi olmayan var. Bu evlatların KYK borcunu ödemeleri için boğazına yapışmışlar” dedi ve ekledi:

“İş ver ilkin iş ver parasını ödesin. Böylesine temel acıklı problemler var. Bu iktidar sorunları çözemez, bundan dolayı Saray kendisini Türkiye’ye kapatmış durumda. Saraydakilerin tüm bunlar fazlaca sevinçli. Bir maaş, üç maaş, beş maaş, altı maaş. Her yerden maaş alıyorlar, devleti soyulacak ganimet alanı görüyorlar. İnip de aşağıda, garibanın derdini dinle. Dinleyemez, gidemez, oturamaz, konuşamaz. Yüzü yok konuşmaya.”

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı talibi olacak mı?

‘Cumhurbaşkanı talibi olacak mısınız’ sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu “Hepimiz bir ittifakın içindeyiz, ittifakımızın ismi Ulus İttifakı. Bizde demokratik kurallar geçerli. Demokratik kurallar neyi öngörüyorsa, o çerçevede hareket ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı mevzusu gündeme gelirse oturur ittifakın bileşenleri liderleri olarak oturur görüşür kararımızı veririz. O kararımıza da inanırım tüm arkadaşlarımız uyarlar. Karşımızda Cumhur İttifakı var, Cumhur İttifakı’nın aslına bakarsanız demokratik geleneği de yok. Orada bir fert ‘ben adayım’ diyor. Hepimiz ağzına bant çekmiş. Onların tek rolü var o ‘ben adayım’ diye bağırdığı vakit her insanın el kaldırması… Bizde fikir jimnastiği var, düşünürüz, tartışırız, çağdaş insanoğlu benzer biçimde. Karşı tarafta ise düşünme diye bir vaka yok hepimiz aklını kiraya vermiş” dedi.

‘İktidarda olsaydık, Türkiye Suriyeli problemi yaşamazdı’

“Hepimiz iktidarda olsaydık, Türkiye, Suriyeli problemi yaşamazdı” gibi konuşan Kılıçdaroğlu “Birtakım sayılara nazaran Gaziantep’te minimum 500, birtakım sayılara nazaran 700 bin Suriyeli var. Doğurganlık oranları yüksek, kendi ülkelerine gitmek istemiyorlar. Burada yerleştiler, tecim yapıyorlar. Sanayici için de Gaziantepliler için de ciddi mesele olmaya başladı. Kilis’te yaşayan Suriyeli sayısı bizim yurttaşlarımızdan daha çok. Suriye’de sulh ortamının sağlanması, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin geliştirmesi lazım. Suriye hikayesinde Avrupa Donanması’nin harekete geçmesi lazım. Suriye’nin yolları, köprüleri, hastaneleri yapılmalı. Bunu meydana getirecek Avrupa Donanması’dir, sonrasında buradaki Suriyelilere ‘kardeşim eviniz, yolunuz, okulunuz, hastaneniz var, buyurun kendi ülkenize gidin’ dememiz lazım. Bunu Avrupa Donanması yapar mı, yetkililerin bizlere söyledikleri, ‘elimizden gelen her türlü katkıyı yaparız’ diyorlar. Ikimiz de bu çerçevede siyaset izliyoruz, hükümeti de bu çerçevedeki politikaya ikna etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.