Kılıçdaroğlu: İktidar olduğumuzda rüşvetçi büyükelçilerin tamamını Türkiye’ye çağıracağız

0
56
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tanrı’ın izniyle iktidar olduğumuzda, dostlarımızla birlikte, ilk yedi gün içerisinde o rüşvetçi büyükelçilerin tamamını Türkiye’ye çağıracağız” açıklamasını yapmış oldu. ’10 bin dolar alan bürokrat’ mevzusuna değinen Kılıçdaroğlu, “Sen TBMM’nin başkanısın, bu parlamentoda vazife meydana getiren milletvekillerinin şerefi, onuru var. Kim bu erkek çıkartın ortaya. ‘Mektup yazdım’ dedi, güzel. Yanıt vermiş o da güzel fakat isim yok. Yav siz milleti mi kandırıyorsunuz?” dedi.

Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te düzenlenen Belediye Başkanları Çalıştayı’nın açılışındaki konuşmasında, “Ulusal Savaşım’nin hususi şehri Gaziantep’in mühim bir endüstri, ziraat ve gastronomi kenti bulunduğunu” söylemiş oldu.

Her siyasal partinin değişik politikalarının olabileceğini, her insanın kendi politikalarını anlatarak iktidara gelme çabası gösterdiğini, halkın da kimi müsait görürse onu iktidara taşıyacağını özetleyen Kılıçdaroğlu, siyasette kin, nefret, intikam duygusunun olamayacağını, siyasetin halka hizmet aracı bulunduğunu açıkladı.

Son zamanlarda birtakım siyasal partilerin binalarına meydana getirilen saldırıları şiddetle kınadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyleki konuştu:

“Siyasal kurumlara meydana getirilen saldırıyı kınamak her siyasal partinin boynunun borcudur. Bu şekilde kabul etmemiz icap eder. Siyasal partilere meydana getirilen saldırıları hiç kabul etmiyoruz. İzmir’de meydana getirilen hücum, bir kadının yaşamını kaybetmesi, Hani’de AK Parti’nin ilçe binasına meydana getirilen hücum…. Bu tarz şeyleri kabul etmiyoruz. Başta Gaziantepliler olmak suretiyle Türkiye ve bütün dünya bilsin bizim bürokrasi anlayışımız, fikirlerin, hizmetlerin yarışmasıdır, kin, hiddet, intikam duygusu değil. Vatandaşa iyi mi daha iyi hizmet edebiliriz, bizim yarışımız budur. Bizim bu yarışımız Türkiye’yi aydınlığa çıkarır. Bu yarış, bizim ülkemizde sulh ortamının, hiç bir çocuğun yatağa aç girmemesinin yolunu açar. Hepimiz siyaseti bu şekilde düşünüyoruz ve bürokrasi bütün provokasyonlara kapılarını kapamalıdır. En büyük vazife de iktidar sahiplerine düşmektedir. İktidar sahipleri, bu mevzuda ellerinden gelen bütün çabayı işaret etmek zorundadır.”

Kılıçdaroğlu, milletin takdiriyle iktidara geleceklerine inandıklarını belirterek “İktidar olduğumuzda, dostlarımızla birlikte, altını çiziyorum, dostlarımızla birlikte iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş TBMM’ye birinci hafta içerisinde siyasal terbiye kanunu sevk etmektir.” dedi.

“DEVLETİN SAVCILARI DUT YEMİŞ BÜLBÜL GİBİ”

Kılıçdaroğlu, siyasetin kirlilikten arınmak zorunda bulunduğunu anlatım ederek TBMM’ye gelecek milletvekilinin pak ve dürüst olması icap ettiğini dile getirdi. “Ankara’ya gidip TBMM’de mebus sıfatını taşıyıp ihale arkasında koşan mebus istemiyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu, yolsuzluk meydana getiren mebus de istemediklerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şöyleki devam etti:

“Bu ülkenin İçişleri Bakanı kalkar devletin televizyonunda şu açıklamayı yapar, ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriyorlar.’ Kim bu bürokrat, kim bu ahlaksız erkek. Her ay 10 bin dolar kim veriyor? Yeraltı dünyası, çeteler veriyor. Çetelerden beslenen bir siyasetçinin memlekete, millete faydası olur mu? Kim bu bürokrat halen belli değil. Soruyorum, İçişleri Bakanına, kim bu? ‘Açıklamam, savcıya söyleyeceğim.’ Git savcıya, savcıya da gitmiş. Meclis Başkanına da söyledim. Sen TBMM’nin başkanısın, bu parlamentoda vazife meydana getiren milletvekillerinin şerefi, onuru var. Kim bu erkek çıkartın ortaya. ‘Mektup yazdım’ dedi, güzel. Yanıt vermiş o da güzel fakat isim yok. Yav siz milleti mi kandırıyorsunuz ? Bir sahtekarı korumak en büyük sahtekarlıktır. Rüşvetçiyi korumak rüşvetçiyle yan yana durmak anlamına gelir. Ben bekledim ki atamayla gelen İçişleri Bakanını devletin bir numaralı koltuğunda oturan fert çağırıp ‘Gel kardeşim ya sen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarıyla oynuyorsun…’ Ayda 10 bin dolar rüşvet alan bu bürokrat kim, sorsun. Sormuyor bu suali. Devletin savcıları dut yemiş bülbül benzer biçimde. Bu kirlilikten Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin arındırılması lazım.”

Kılıçdaroğlu, pak bürokrasi için en büyük desteği vatandaştan beklediğini aktardı. CHP’lilerin iki temel kırmızı çizgisi bulunduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Birincisi bayraktır, ikincisi vatandır. Bayrak ve vatan hikayesinde hiç bir münakaşaya hiç yaklaşmayız ve bu tartışmalar hiç kabul edilemez” dedi.

Kılıçdaroğlu, devleti temsil eden sadece rüşvet alan kişilerin otomobillerinde bayrak taşımasına tahammül edemediklerine işaret ederek “Tanrı’ın izniyle iktidar olduğumuzda, dostlarımızla birlikte, ilk yedi gün içerisinde o rüşvetçi büyükelçilerin tamamını Türkiye’ye çağıracağız.” ifadesini kullandı.