Kılıçdaroğlu: İklim değişikliği insanoğlunun doğaya zulmetmesinden kaynaklanıyor

0
23
Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi’nin Bademlidere Şehir Ormanı ve Parkı töreninde “İklim değişikliği filan aslen insanoğlunun birazcık doğaya zulmetmesinden kaynaklanıyor” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu törende konuşmasına başlarken çocuk seslerini duyar duymaz, “Çocuklarla söyleşi ederken arada bir sorarım ‘Yaramazlık ediyor musun?’ diye. Yapmadığını dediği süre ‘Yapma hakkın var’ derim. Evlatların sesi daima güzeldir” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları söylemiş oldu:

“98 sene insanoğlunun, ülkelerin hayatında muazzam. 98 sene ilkin CHP kuruldu bir dilekçeyle. Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle temeli Sivas Kongresi’nde atılmıştır… Partimin kuruluşu avukat bürolarında verilen dilekçeyle değil Reha Savaşı’nda kurulmuştur. Kuvvetli olmanın yolları aranmıştır. Bir devrimin doğurduğu bir partidir… İnsanı, ülkenin kalkınmasını, barışı, beraber yaşamayı, eğitimi öncelemiştir, bu ruhunu hiç bir süre kaybetmemiştir. Zira evlatların sesi geliyor, gelecek onlarda ve umudumuz da.

İki başkanımız Ankara için savaşım ediyor. Ankara kurulduğu süre bakkal bile yoktu. Büyükelçiler geliyor, alışveriş yapacağı yer yok. Birleşke kuruldu, büyükelçiler alışveriş yapsın diye. Vakit geçti, cıvıl cıvıl Ankara’yı hatırlarım. Hemen sonra karamsar bir hava geldi. Cıvıl cıvıl Ankara’yı unuttuk. Fakat Mansur Başkan Ankara’yı yine kalkındıracak. Hepimizin sanata ve yeşile ihtiyacı var.

“İNSANIN DOĞAYA ZULMETMESİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Ağaç, kafamıza bir elma düşmüş olduğu süre Newton’un yer çekimini bulmuş olduğu ağaçtır aslen. Ağaç yalnız ağaç değildir. Bazı zamanlar o ağaçların altında aşklarımız oldu. Ağaç hayatımızın parçasıdır. Gökyüzünü ağacın altında izlediğimiz süre sonsuzluğu görürüz…. Öğrenciliğim burada geçti, 12 sene İstanbul’da kaldım. Sonrasında buraya bürokrasiye geri döndüm. Saraçoğlu Mahallesi’nde kalırdım. Arka tarafında bakımsız bir park vardı. Bahar olunca orada bir ağaç pespembe tüm çiçeklerini açardı. Ben yaşamı orada her bahar yine keşfederdim ve beklerdim o ağaç ne süre yine çiçek açacak diye. Yaşamın bir parçası tabiat ve ona ihanet etmemek lazım. İklim değişikliği filan aslen insanoğlunun birazcık doğaya zulmetmesinden kaynaklanıyor.

“ANKARA’YI BİR BETON ORMANI OLARAK GÖRMEMEK LAZIM”

Geçen sene Çubuk Barajı’nı ziyaret etmiştik. Mansur Başkanın çağrı etmesi üstüne. Kaçımız oranın öyküsünü biliyor… Ankara’yı bir beton ormanı olarak görmemek lazım. Bu kimliğinden çıkarmalıyız. Ankara yeşillikler içerisinde tarih, kültür, bilim, üniversite kentidir. Belediye başkanlarımız sizin için çalışıyorlar. Mansur Başkanımız hizmette rekabetten söz etti. Elbet olacak. Her başkan öteki başkanı aşmaya çalışacak. Tüm Türkiye yapmış olduğunuz barışın ne kadar güzel ve kıymetli bulunduğunu biliyor. Pandemi döneminde bizim belediye başkanlarımız onların yapamadığını başardı. Vatandaşın yardımına koştular. Kimseyi aç ve açıkta bırakmadılar. Toplumsal belediyecilik yalnız ağaç dikmekle değil vatandaşın yardımına koşmakla oluyor. Sözüm laf Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Yeni, kuvvetli ve ahlaklı bir cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız.”

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen de konuşmasında, 7 Eylül’den aralık ayının ortasına kadar 25 zeminin açılışını gerçekleştireceklerini belirterek, “Bunlar 5 senelik yaptıklarımız değil yalnız 2021 yılının ikinci yarısında yaptıklarımız. 2022’de devam edecek” dedi. 7 senedir oldukça çalıştıklarını kaydeden Taşdelen, “Belediyemizin kaynaklarını ranta değil halka yansıtmaya, ilkleri meydana getirmeye devam ediyoruz. En değerli arsalarımızı ranta açmıyoruz. Park, kreş, kültür merkezi yapıyoruz” diye konuştu. Taşdelen, belediyeye kredi kullandırmadan hizmet verdiklerini vurgulayarak, “Zira hepimiz doğru belediyecilik yapıyoruz, halkın olanı harka veriyoruz. Bugün ağaçlandıracağımız alan belediyenin tapulu arsası. 750 dönümü imara açmadık. 500 dönümünü şehir ormanı, 250 dönümünü de rekreasyon alanı haline getireceğiz” dedi.

Taşdelen, ABB Başkanı Yavaş’ın halkın malına haiz çıktığını söyleyerek, “Mansur Başkanımızla çalışmak bizim için hem yoldaşlık aynı zamanda gurur” dedi. Taşdelen, ikinci bir Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği’nin bu alanda olacağını belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftçiliğini talan edenlere karşı 750 dönümlük ikinci bir Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği yapıyoruz” diye altını çizdi. Taşdelen partilerinin 98. kurum sene dönümünü de kutlayarak, “Halkın iktidarını kuracağımız günlerin de bu güneş kadar gün ışığı bulunduğunu yüreğimde hissediyorum” dedi.

Taşdelen, eski CHP Genel Başkanları Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu anısına çınar ağacı dikileceği bilgisini verdi. Taşdelen, Muğla ve Antalya’daki orman yangınları söndürülürken yaşamını kaybeden yurttaşların isimlerinin de dikilecek ağaçlarda yaşayacağını söylemiş oldu.

YAVAŞ: 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE KENDİ ARAMIZDA HİZMET YARIŞI VAR

ABB Başkanı Mansur Yavaş da, “Biz hizmette rekabet ediyoruz fakat güzel ediyoruz. 11 büyükşehir belediye başkanı ile de kendi aramızda rekabet var. Fakat bu vatandaşlarımıza güzel hizmet verme rekabeti” dedi. Göreve geldiklerinde dövüşten yorulmuş ve betona gömülmüş bir Ankara’yı devraldıklarını kaydeden Yavaş, “Bizim ilk hedef olarak önümüze ülkemizin siyasal başkentini huzurun da başkenti yapmak çıktı. Bizim hedefimiz beton, plastik, asfalt değil huzuru ve üretimi önceleyen belediyecilik anlayışıydı. Bizim için güneş onu kaplayan gökdelenlerden daha önemlidir” diye konuştu.

Yavaş, AŞTİ’nin yanında bir kişini kullandığı yeşil alan bulunduğunu bildirerek, “Burayı keşfettik. 180 dönümlük 30 Ağustos Zafer Parkı’nı yalnız 800 bin lira harcayarak halkımızın hizmetine açtık” dedi. Yavaş, Çubuk 1 Barajı alanını hizmete açtıklarını ve yurttaşlarını burayı ziyaret ettiğini kaydederek, açtıkları parklar ile alakalı informasyon verdi. Yavaş Millet’ta haftaya kaykay parkı açacaklarını da duyurdu.

Yavaş, Ankara’ya hayvanat bahçesi de açacaklarını belirterek, Taşdelen’e “Alper Başkan 960 dönüm. Şu demek oluyor ki buradan büyük. Bir adet daha geliyor. Buranın 4 misli. Buranın hikayesi entresan… Bizler burayı Türkiye’nin ziraat, rekreasyon alanlarından biri yapıyoruz. Ailelerin gidebileceği alanı hizmete açıyoruz. 2 milyon 700 bin metrekare… Yurttaşlarımız dalından meyve toplayacak, isterlerse gece konuklayacaklar. Ek olarak ziraat akademisi de oluşturuyoruz. Bizler burayı duyuru ettiğimizde bilinen kişi tweet attı. ‘İmarlı projeyi tarla yapmış oldu’ diye. Dedim bu tweet kalacak. Bizler burayı yeşillendireceğiz, bakalım hangisi daha değerli” diye konuştu.

Eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, 70 senedir Ankara’da yaşandığını anlatarak, “Ankara’nın nereden nereye geldiğini yaşayarak gördüm. Eskiden Kızılay’da ağaç gölgesinde yürürdük… Ankara’ya Mansur Yavaş, Alper Başkanımız, Fetih edilmesi Başkanımız ve Elmadağ Başkanımızın misal olacağına inanıyorum. Buraların büyük yeşillerle donatılacağına inanıyorum. Büyük adımlar atıldığını görüyorum. (Melih Gökçek sürecini eleştirerek) Çiftliğin iyi mi yağma edildiğini gördük… Artık Ankaralıların son yıllarda piknik yapacağı yer bile kalmadı. Alper Başkanımızın böylesine bir yerde park ve orman yaptığından ötürü kutluyorum” diye konuştu.

Törenin arkasından Kılıçdaroğlu ve Hikmet Çetin adına dikilen çınar ağaçlarının başına geçildi. Kılıçdaroğlu ismini taşıyan ağaca Kılıçdaroğlu, Yavaş ve Taşdelen ağaçlara toprak atıp, cansuyu verdiler. Çetin adına dikilen ağaca da Kılıçdaroğlu ve Çetin toprak atıp, cansuyu döktüler.