Kılıçdaroğlu hakkındaki 4 yıla kadar hapis cezası talebi

0
28
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Lafda Cumhurbaşkanı” ifadeleri sebebiyle oluşturulan hakaret davasında 4 yıla kadar hapis cezası istendi. Davada ek olarak Kılıçdaroğlu’nun TCK’nın 53/1-2 maddeleri uyarıca velayet hakkından memuriyete belli hakları kullanmaktan mahrum bırakılması istek edildi.

Gazete Duvar’da yer edinen habere nazaran, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla CHP Genel Merkezi’nde icra ettiği basın toplantısında “Basın İlan Kurumu bir anlamda ‘basın infaz kurumuna’ dönüşüyorsa oturup düşünmemiz gerekiyor. Iyi mi bir demokrasi ve iyi mi bir medya yaratmak istiyorlar? Yeniden 2020 senesinde bizim ülkemizde bir ülkenin lafda Cumhurbaşkanı bir gazeteyi direkt hedef gösterip ‘Ben o gazeteyi okumuyorum siz de satın almayıp okumayın’ diye davet yapıyorsa orada medya üstündeki vesayeti ve baskıyı düşünsenize” ifadelerini kullanmıştı.

HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadeleri üstüne Erdoğan’ın avukatı tarafınca, “Cumhurbaşkanının haysiyet, onur ve saygınlığının ihlal edilmiş olduğu ve benlik haklarının ağır bir halde zedelendiği” sebebi öne sürülerek Ankara Asliye Hukuk Mahkemesinde 1 milyon liralık içsel tazminat davası açıldı.

Erdoğan’ın avukatları bu ifadelerle alakalı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu kapsamında da Kılıçdaroğlu hakkındaki ihbarında bulunulduğunu beyan etti. Bu ihbarı da 6 ay sonrasında davaya dönüştü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan dava dosyası yasama dokunulmazlığının kaldırılması için 6 ay sonrasında Meclis’e gönderildi.

Bu hafta Meclis Başkanlığı’nca Karma Komisyon’a sevk edilen fezlekeye nazaran CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenen dava açıldı.

Davada ek olarak Kılıçdaroğlu’nun TCK’nın 53/1-2 maddeleri uyarıca velayet hakkından memuriyete belli hakları kullanmaktan mahrum bırakılması istendi.