Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın yeni tutum genelgesi; yeni bir saray

0
29
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Öbek toplantısında konuştu. Erdoğan’ın çıkardığı son tutum genelgesinin 6. talimatname bulunduğunu söleyen CHP Lideri, genelgeyi Okluk Koyu’nda yaptırılan yeni Yazlık Saray ile eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası ile alakalı da açıklamalarda bulunarak Erdoğan’ın mevzu ile alakalı yalanlarını bir video ile paylaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği Ömer Faruk Gergerlioğlu kararının günler geçmiş olmasına karşın hala uygulanmaması eleştiren CHP Lideri, “Hani haksızlık karşısında dilsiz şeytandı? Bu mu hakkaniyet?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile alakalı iddialara dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “İçişleri Bakanı, aleyhine haber icra eden Cumhuriyet’e 1 milyon liralık dava açıyor. Niye, “Beni eleştiriyorsun” diye. Sen pirüpak olsaydın eleştirilmezdin. Hala rüşvet alan adamı saklıyorsunuz, isim vermiyorsunuz. Şayet rüşvet alan birisini koruyorsan sen de onun bir parçasısın esasen. Bahçeli de onun bir parçası” ifadelerini kullandı.

Katarlılara ‘peşkeş’ çekildiğini dediği Tank Palet Fabrikası ile alakalı açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, öbek toplantısında bir de Erdoğan’ın mevzu ile alakalı birbirine zıt açıklamalarını içeren video izletti. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’a sesleniyorum; Şayet cesur ve namuslu birisiysen, benim önüme kim gerçek dışı söylüyor kim söylemiyor istediğin televizyona çıkalım tartışalım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Son günlerde ilginç bir münakaşa var. Ilkin kendi ailemize seslenmek zorundayız. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana CHP’de genel başkanlık yapmış olan her insanın başımızın üzerinde yeri vardır. Türkiye’nin bu kadar derdi varken vakası getirip başka bir münakaşa atmosferine çekmek hem partiye aynı zamanda Türkiye’ye ihanettir. CHP, onlar şeklinde değil tertemiz bir partidir, verilmeyecek hiç bir hesabımız yoktur.

Sivas ve Başbağlar’da yaşanmış olan cinayet hala içimizde. Sivas Katliamı tedavisi dikkatsizlik edilmiş iltihapların sonucuydu. Acıları ortaklaştırmamız lazım. İnsan kadar kıymetli bir şey yoktur. Adaletsizliğe itiraz edeceksek beraber olmak zorundayız. Başbağlar’da yaşanmış olan katliamda, Sivas’ta yaşanmış olan katliamlarda hayatını yitirenler bizim insanlarımızdır. Terörü kimden gelirse gelsin kınayacağız.

Hepimiz için hakkaniyet istiyoruz. Ülke akılla yönetilir, ferasatle, bilgiyle, adaletle yönetilir.

“AYM’NİN KARARI BAĞLAYICI AMA GERGERLİOĞLU HALEN İÇERİDE”

Ömer Faruk Gergerlioğlu bir tweeti paylaştı diye, yazdı diye değil paylaştı diye dokunulmazlığı kaldırıldı, ayakkabısını giymesine fırsat verilmeden gözaltına alındı, karakola götürüldü, Anayasa Mahkemesi karar alıp,’özgür bırakılsın’ dedi.Karar bağlayıcı. Fakat Gergerlioğlu halen içeride. Hani haksızlık karşısında dilsiz şeytandı? Bu mu hakkaniyet?

SOYLU HAKKINDAKİ İDDİALAR

Adaleti bir tek kendimiz için istemiyoruz. AK Partili kardeşlerimiz de hakkaniyet istiyor. Misal mi, bir medya patronu, AK Partili, Sivaslı mahalli bir TV’nin sahibi. ‘Basın baskı altında’ diyor. AK Partili bir isim söylüyor. Vicdanı, erdemi olan biri söylüyor.

İçişleri Bakanı, aleyhine haber icra eden Cumhuriyet’e 1 milyon liralık dava açıyor. Niye, “Beni eleştiriyorsun” diye. Sen pirüpak olsaydın eleştirilmezdin. Hala rüşvet alan adamı saklıyorsunuz, isim vermiyorsunuz. Şayet rüşvet alan birisini koruyorsan sen de onun bir parçasısın esasen. Bahçeli de onun bir parçası.

Ordu’da BBP’nin bayan kolları başkanı. Kendisini aradım. Ters kelepçe takıyorlar. Aradım, konuştum. Bu şekilde bir rezaleti Türkiye asla yaşamadı.

MELİH BULU’YA TEPKİ

Bir insan bir göreve atandıktan sonrasında orayı kendine hususi hapishanesi haline getirir mi? Melih Bulu getirdi. Öğrenciler, akademisyenler, çalışanlar istemiyor. O tüm kapıları kapatmış, gelenleri copluyor. Sen kendi hapishaneni kendin yaptın. Bu şekilde bir akademisyen olabilir mi?

TÜTÜN ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Tütün üreticileri diyorlar ki “Haksızlığa uğradık.” Ikimiz de haklarını arıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin o güzel tütünleri ne oldu?

Buradan tüm Adıyamanlılara sesleniyorum. Yaşanmış olan bu rezalete son vereceğim. Yeter ki yardımcı verin görmüş olacaksınız. Internasyonal sigara tekellerine teslim olmayacağız. Çiftçimizin hakkını hukukunu teslim edeceğiz.

Türkiye bir enflasyon helelozni içerisine girdi. Normalde yazın fiyatlar düşer. Bırakın fiyatların düşmesini bütün fiyatlar arttı.

128 milyar doları ne yaptılar, belli değil. 15 Temmuz şehit ve gazilerinin paralarına çöktüler. Bir de 15 Temmuz diye ortalıkta geziyorlar.

TASARRUF GENELGESİ

Erdoğan’ın yayımladığı yeni tutum genelgesi bu. Sizlere göstereyim.

Ben hariç diyor. Sen misal olacaksın. Sen misal olmuyorsun.

Lüks yaşam var, şatafat, rüşvet var, lağım patlamış hala israfa devam ediyor. İsraf haram ve günah fakat “Ben işlemeye devam edeceğim” diyor.

Ben AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. İsraf haramsa, günahsa fakat hala gidip oy veriyorsan sen de günah işliyorsun kardeşim.

İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARI BİZ TEDAVİ ETTİRİRİZ

Doğuştan işitme engelli çocuklarımız var 40 çocuk. 4 yaşına kadar bir implantın takılması lazım. 4 yaşına kadar takılırsa duyabilecekler. Bu 40 çocuğa devlette sahiplenen kimse yok ya! Dünyanın masraflarını yapıyorlar, yazlık, kışlık, uçan sarayları var. 40 evladı Türkiye Cumhuriyeti tedavi edemez mi ya? 5 evladı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız tedavi edecek. Bunlar tedavi etmezse laf veriyorum 40 evladı bizler tedavi ettireceğiz.

Türk Lirası, döviz karşısında eriyor. Faizler devamlı artıyor. İşsizlik 10 milyonu buldu. Zaruret, yolsuzluklar artıyor. Fiyatlar da artıyor. En ağır vergi enflasyon vergisidir.

ALTAY TANKI TARTIŞMASI

Sakarya’daki tank-palet fabrikasında üretilmesi planlanan Altay tankı ile alakalı konuşan Kılıçdaroğlu şunları söylemiş oldu:

Hayatımda bu kadar, 180 aşama değişik şeyler söyleyen kişiyle karşılaşıyorum. Ne demek tank-palet fabirkası, neden üstünde bu kadar duruyoruz. Türkiye’nin tank yapma kapasitesi var. 2007 senesinde Türkiye düğmeye basıyor, 495 milyon dolara anlaşılıyor.. Bir şirket ile kontrat imzalanıyor. MKE ile tankın topu için imza atılıyor. Tankın zırhı Roketsan ile protokol tamam. Atış denetim sistemleri için ASELSAN’la antak kalma yapılıyor. Arifiye’de tank-palet fabrikasında yapılması için antak kalma yapılıyor. 2007’de ilk ihale yapılıyor 6,5 sene sonrasında 5 Altay tankı üretiliyor. Üretildi fakat bu tanklar ordunun istediği niteliğe haiz mi değil mi? Şereflikoçhisar’a götürülüyor, tamamı başarıya ulaşmış. Türkiye seri üretime başlamış olacak noktaya geliyor 2014 senesinde. Fakat Erdoğan bunu istemiyor. Tank üretilmesini istemiyor. Ne yapıyor, ‘yeni ihale açacağım’ diyor. ‘BMC’ye Ethem Sancak’a vereceğim’ diyor. Nefes kesecek teşvikleri olan bir karar çıkarıyor, fakat yapamıyor. Talip Öztürk’le ihaleyi alıyorlar. ‘Param yok’ diyor ‘Katarlılar var’ diyor. Fakat Katarlılar 5 kuruş bile vermiyor. 2018’de BMC’ye ‘Sen kazandın, gel al’ diyorlar. Ortada tank yok. Bu temel bir ulusal emniyet sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti’ne tank yaptırmama girişimidir. Bunun bir numaralı aktörü Recep Tayyip Erdoğan, iki numaralı aktörü Devlet Bahçeli’dir. Şimdi Tosyalı’ya hisseleri sattılar. Hayatımda Türkiye’ye bu kadar fazlaca zarar verecek vakaya ilk defa şahit oluyoruz.

Bir ülkenin tank üretmemesi için hususi gayret harcamak ne anlamına gelir, hususi güçlere teslim olmak anlamına gelir. Ağrıma giden, Ulusal Müdafaa Bakanı’nın tüm bu vakalara şahit olması ve sesini çıkarmamasıdır. Bizim iktidara ihtiyacımız var, şanlı ordumuza bu fabrikayı teslim edeceğiz. Erdoğan’a sesleniyorum; Şayet cesur ve namuslu birisiysen, benim önüme kim gerçek dışı söylüyor kim söylemiyor istediğin televizyona çıkalım tartışalım. Türkiye Cumhuriyeti devletine tank ürettirmemek ne anlamına gelir, vatana ihanet anlamına gelir. Biliyorum yeniden tazminat davası açacak, dava açacağına karşıma çık.

‘UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARINI YAKALAYACAKLAR ENGELLİYORLAR’

Ben ülkemi, insanlarımı seviyorum. Ülkem için canım feda. Ordumuzu, polislerimizi, emniyet görevlilerimizi seviyorum. Vazife yapmalarını engelliyorlar. Uyuşturucu kaçakçılarını yakalayacaklar engelliyorlar. 10 bin dolar rüşveti kim alıyor, savcıyı engelliyorlar.

Polise, hemşireye, din görevlilerine, öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceğim’ dedin. Sana bunu söke söke yaptıracağım.

‘FAİZE KARŞIYIZ DİYORLAR, FAİZCİLİĞİN BEYLİĞİNİ YAPIYORLAR’

Hiç ve hiç bu güzel ülkeyi ürem lobilerine teslim ettirmeyeceğim. Londra’daki bir avuç tefeciye her gün 58 milyon dolar ürem ödeniyor. ‘Faize karşıyız’ diyorlar, faizciliğin beyliğini yapıyorlar. Bunu bitireceğim, laf veriyorum. Hepimiz ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni namuslu insanoğlu yönetiyor’ diyecek

84 milyon insanoğlunun emeğini bir avuç tefeciye teslim ediyorlar. Asla kimse beni, ailemi mal varlığı sebebiyle tehdit edemeyecek. Türkiye’yi namuslu insanoğlu yönetecek. Hesap vermenin ne kadar haysiyetli bir vazife bulunduğunu tüm dünyaya göstereceğiz.

‘BEŞLİ ÇETE DÜZENİNE KESİNLİKLE SON VERECEĞİZ’

Tanrı’ın izniyle iktidar olduğumuzda, devlet ihaleleri saydam yapılacak. Beşli çete düzenine ne olursa olsun son vereceğiz.

Ilkin işsizlik ve yoksullukla savaşım edeceğiz. İktidar olduğumuzda üniversiteye vereceğim, o karanlık ilişkilerin tamamına son vereceğiz. Bir devre burada haramiler orada oturuyordu, şimdi gün ışığı var diyecekler. O uçan saraylar, yazlık, kışlık sarayları, saray edebiyatını bitireceğim. Sade ol, millete misal ol. Kim kul hakkı yiyorsa hesabını soracağım, burnundan fitil fitil getireceğim.

‘UYUŞTURUCU BARONLARINI BU ÜLKEDEN SÖKÜP ATACAĞIZ’

Siyasal terbiye kanunu gelecek, öyleki çantacılar, ihale takipçilerinden vekil olmaz. Uyuşturucu baronlarını bu ülkeden söküp atacağız. Iyi mi derslik atladıklarını görüyoruz.