Kılıçdaroğlu: Devleti arpalığa dönüştüren Erdoğan’dır

0
125
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Her düşünceye bu ülkede saygı olmalı, her düşünceye saygı gösterirsek çıkıp dünyaya haykırabiliriz bizim ülkemizde demokrasi var diye. Biz bunu istiyoruz.
  • Ben sanıyordum ki Zekeriya Öz sadece İstanbul’da var. Meğer Anadolu’da da varmış Zekeriya Öz’ler. Bizim bu kitapçığımızı toplatmışlar. Bu broşürde kimseye hakaret yok, hiçbir bilgi yanlış değil. Devleti arpalığa çevirirseniz biz bunu kamuoyuna duyuracağız.
  • Bir kişi dört yerden maaş alır mı? Her birisi 15-20 bin lira. Bu ülkede bu kadar fakirlik varken biz bunu eleştirmeyecek miyiz? Hayır diyorlar, bunu yaparsanız cumhurbaşkanına hakaret etmiş olursunuz. Ne hakareti? Bunlar bu maaşları alıyorlar mı? Alıyorlar. Devleti arpalığa dönüştürdüler mi? Dönüştürdüler. Bu yeni Zekeriya Öz nasıl bu kararı alıyor? Sanıyorlar ki biz bunu dillendirmeyeceğiz.
  • Senin gücün yetmez sevgili hakim. Sen hakim değilsin. Sarayın korumaları adalet kürsüsünde oturduklarında biz onlara hakim demeyiz, onlar sarayın satılmış insanlarıdır. 5-6 yerden maaş alacaksın, bunu eleştirdik diye cumhurbaşkanına hakaretmiş. Bu kararların tamamının altında Erdoğan’ın imzası var.
  • Devleti arpalığa dönüştüren de Erdoğan’dır. Rüşvet alanları büyükelçi atayan Erdoğan’dır. Neresi hakaret? ‘Rüşvet aldın’ diyorum dava bile korkudan açamıyorlar.
  • ​Ermenistan tarafından kamuoyuna açıklanan bildiri, bölgedeki ateşin düşmesine, savaşın sonlanmasına katkı verecektir. Umarım böyle bir barış süreci tekrar gerçekleşmiş olur. İşgalin sona ermesiyle birlikte bir dostluğun başlayacağını düşünüyorum. Umarım Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilaflar son bulur. İki komşu daha sağlıklı daha tutarlı bir diyalog sürecine başlamış olurlar.
  • Ülke yönetimi ciddiyet ister. Halk sizi ülke yönetimiyle görevlendirmişse, siz bakanlarınızı, kim hangi işi yapabilir düşüncesinden hareketle belirleyip onu atarsınız.
  • Berat Albayrak’ı en çok eleştirenlerden birisi de benim. Kasa tamtakır, ama ortalık pembe tabloyla kamuoyuna sunuldu. Bu doğru değildi. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu.