Kılıçdaroğlu CHP’yi kastetmedi

0
41
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet İttifakı’nı bölmek için çaba gösterdiğine yönelik açıklamaları tartışmaları da beraberinde getirdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, “İttifak içinden belli kişileri finanse ederek ‘Ayrı bir parti kurdurtabilir miyiz?’ diye bir çaba var. Belli kişilere teklif götürdüklerini biliyorum” sözlerini sarf etti. Bu ifadelerin ardından yeni bir hareket başlatan Muharrem İnce de konuya dahil olarak, Kılıçdaroğlu’ndan “Kanıtlarını ortaya koymasını” istedi. Bu açıklamanın ardından CHP yönetimi, kastedilenin İnce olmadığını bildirdi.

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Saray’ın parti kurdurma çabası içerisinde olduğu kişi, CHP içinde yer almıyor. Son dönemde parti kuracağını duyuran Mustafa Sarıgül’ün Millet İttifakı’nda olmaması nedeniyle bu ismin de işaret edilen kişi olmadığı dile getirilirken İyi Parti içerisindeki tartışmalara dikkat çekildi. İyi Parti’de Ümit Özdağ’ın “FETÖ” çıkışının tesadüf olmadığını dile getiren parti kaynakları, Saray’ın Millet İttifakı’nı CHP üzerinden bölemeyeceğini anlayınca diğer partilere yöneldiğini ancak buradan da umduğu sonucu alamadığını kaydetti. CHP kulislerinde, ittifak ortaklarından yeni isimlerin parti kurmak için ortaya çıkabileceği de konuşuluyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Kılıçdaroğlu’nun sözleri hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun Muharrem İnce’yi işaret etmediğini söyleyen Özel, “Kastedilen Muharrem İnce değildir. Sorulan bir soruya verilen cevap üzerinden bir şey varmış gibi yaratılan bir mesele doğru değil. CHP’ye de, Ne kimseye de faydası olmaz” dedi.