Kılıçdaroğlu: Birileri gibi cebimizi düşünmüyoruz, birileri gibi belli çevrelere kaynak aktarmıyoruz

0
34
Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından satır başları şöyle:

“Birileri gibi cebimizi düşünmüyoruz, birileri gibi belli çevrelere kaynak aktarmıyoruz. Bu memlekette herkes huzur içinde yaşasın istiyoruz. 

19 yıl geçmiş hâlâ insan haklarını düşünüyorlar. Yeniden toplantı yapacağınıza dünya kadar yayın var. Bunların dünyadan haberi yok.

Niğde-Ulukışla-Aksaray yolundan şikâyet ettiler, Kanal İstanbul’la uğraşacağına yapsana demiryolunu. Aksaray esnafı perişan, orada da büyük işsizlik var. Anadolu’ya bir yüzünü çevir ya.

Sandık gelecek, seni bu hale düşüren iktidara oy vermeyeceksin.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ek ders karşılığında çalışan personelin çok ciddi sorunları var. Bana gelen metni okuyunca bunun grup toplantısını aştığını gördüm. Bu insanların iş güvenliği yok, her talimata uymak zorundalar. Özlük hakları yetersiz. Meclis araştırmasında dile getireceğiz. Hangi partiler sorunlarına sahip çıkıyor, vatandaşlarımız görsün.

71 yerde patates üreticimiz var. Ekim- kasım ayında hasatlar yapıldı, 4 aydır depoda tutuyor üretici.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım Kredi Kooperatifi kurumlarımız var, patates üreticilerinin sorunlarına eğilsinler. Patatesininizi hükûmet almazsa sandığa gittiğiniz zaman bu konuda iktidara dersini vermelisiniz.

Eğitim konusunda pek çok sorunu dile getirdim. Çocuğunu okula gönderen hiçbir anne ve baba eğitim sisteminden memnun değil. Eğitim sistemini deneme tahtasına dönüştüren bu iktidara bütün anne babaların ders verme zamanı geldi, geçiyor. 

Sadece ve sadece çocuklarınız için iktidara ders verin. 20 bin öğretmen ataması yaptılar.

Eğitimde tasarruf olmaz. Eğitim sınıf atlatılır. Eğitim için iktidarın fedakârlık yapması lazım. Kanal İstanbul için inat edeceğine eğitim için inat et. 

Çin’den 1 milyon doz aşı bedava alındı mı? Bedava alınan aşı 12 dolardan 12 milyon dolara fatura edildi mi? 

Cevap veriyor: Bu kesinlikle doğru değil. Biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac ile yaptık. Aracı olan firmanın adını açıkladım. Koca’dan yanıtı şunun için istedim: Size aracı yok diyen kişiyi iyi tanıyın. Doğru bilgi vermiyor. Sana doğru bilgiyi bu kardeşin veriyor. Erdoğan sana doğru bilgi vermiyor. Aldatıyor. O anlaşmayı ben sana gönderebilirim. Sayın bakanın unutmaması gereken bir şey var. Rantın olduğu yerde akbabalar vardır.

Keymen İlaç Devlet Malzeme Ofisi’ne gerekli teminat veremiyor. Çin’deki firma bunu teyit edemiyor. Sayın bakanın bunlardan haberi var mı?

DMO kime bağlı? Hazine ve Maliye Bakanı. Cevap vermesi gereken kim? Hazine ve Maliye Bakanı. Kimin sırtına yüklüyorlar.

1 milyon doz aşı CHP iktidarında gelseydi 1 milyon doz aşıyı Filistin’e gönderirdim. 

Havuz gazetesine seslenelim, bütün belgeleri veririz.

128 milyar dolar… Bunu uzun süredir dile getiriyorum. 128 milyar dolar küçük bir rakam olsa üzerinde durmayacağım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.  Erdoğan, 128 milyar doları kime sattın? “2020 yılı para ve kur politikası” Merkez Bankası’nın sitesinde var. Merkez Bankası, ‘Döviz kurunu politika aracı olarak kullanmıyoruz’ diyor.

Erdoğan’a 5 tane soru soruyorum. Tüyü bitmemiş yetim, aylardır iş yapamayan esnaf, çiftçi adına soruyorum.  128 milyar dolarla ilgili hiçbir duyuru yok. 1. soru: Bu satış hangi yöntemle yapıldı? 2. soru: Bu soru hangi tarihlerle yapıldı. 3. Sorunu Hangi kurla yapıldı? 4. Soru hangi yöntemlerle yapıldı? 5. soru. Kimlerin imzası var? Erdoğan’a soruyorum.

Sen ve damadınız el ele verdiniz 128 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz. Sorumlusu sensin. 

Bahçeli’ye sesleniyorum. Milliyetçilik bu mu? Vatanseverlik bu mu? *

Asıl soru şu: Bu 128 milyar dolarla ne yapılabilirdi? Merkez Bankası’nın kasasında siz bunu gözden çıkardınız. Bir avuç tefeciye mi?80 milyona mı?

128 milyar dolar yurt dışına gitmek isteyen yabancılara verilen paradır. 

Çiftçi kardeşlerime soruyorum. Kalkınmadan pay aldınız mı? Esnafa, işsizlere soruyorum. Tam tersi oldu. Esnaf, çiftçi, emekli perişan. Soru şu: Kim büyüdü? Onu da söyleyeyim. Saray ve beslemelerinin tamamı büyüdür. 1 maaş yetmiyor onlara. Yeri geldiğinde 5 ayrı yerden maaş alıyorlar. 5’li çete büyüdü. Bankada dövizi olanların durumu iyi. Devlete dolarla altınla borç verenler var. Onların da durumu iyi.

Yine sayın Bahçeli’ye sormak istiyorum. Bu tablonun neresi yerli neresi milli? Gayri millileri destekliyorsunuz. Gayri millilerin arkasından gidiyorsunuz. 

Trabzon’da esnaf yazmış: Namuslu bir şekilde battık.

İşin peşini bırakmayacağız. Esnafın fakirin fukaranın hakkını savunacağız.

Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız siyaset alanını daraltırsınız. Demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. Dokunulmazlıklar konusunda sağlıklı bir karar alabilmek için yargı bağımsızlığı olması lazım. 

Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede milletvekilinin dokunulmazlık dışında bir güvencesi yoktur.

Haftaya bir avuç tefeciye yüzde 90 kazançla nasıl büyük avantajlar sağladığını anlatacağım. “