Kılıçdaroğlu, Amerika’ye seslendi: Erdoğan ile yapmış olduğunuz bu anlaşmaları hiç kabul etmiyoruz

0
28
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ile son görüşmesinde Afgan sığınmacıları kabul ettiğini belirterek Amerika’ye seslendi. Erdoğan ile meydana getirilen anlaşmaları kabul etmediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’nin “Amerika İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Muhacir Kabul Programı”na ait izahat yapmış oldu ve Amerika’ye seslendi.

Twitter hesabından İngilizce olarak paylaşmış olduğu mesajında Kılıçdaroğlu, “Amerika Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın hasım olarak görmüş olduğu 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 birey) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üstünden Türkiye’yi gösterdi” dedi.

“Erdoğan son icra ettiği toplantıda ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir” diyen Kılıçdaroğlu, “Amerika’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yapmış olduğunuz bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak hiç kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a da reaksiyon yayınlayan Kılıçdaroğlu, “Tek başına ülkeni tekrar korkulu bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Yangınlardan canımız yanarken, mülteci mevzusuna tekrar değinmekten hicap duyuyorum fakat ülkemizin bekasının mevzubahis olduğu meseleleri de konuşmak zorundayız. Afgan mülteci seli devam ediyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilginize arz ederim sevgili halkım…

Amerika Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın hasım olarak görmüş olduğu 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 birey) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üstünden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan ergenler.

Ilk olarak şu aşikardır ki; Erdoğan son icra ettiği toplantıda ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın nedeni de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

Amerika’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yapmış olduğunuz bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak hiç kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz.

Sana erişince Erdoğan, sınırların niçin kevgire dönmesine izin verdiğin, askere polise niçin müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni tekrar korkulu bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al.

Sevgili halkım; yangınlarla olan mücadelemiz sürerken, bu meseleye tekrar değinmek zorunda kaldım, hakkaten oldukca üzgünüm. Kalım sorunumuz haline gelen bu meselenin de örtbas edilmesine izin veremem. Laf veriyorum bu problemi bizler çözeceğiz.”