Kılıçdaroğlu: Adayımızı ittifak belirleyecek

0
16
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişik açıklamalarda bulunmuş oldu. ‘Cumhurbaşkanı adaylığı’ sorusunu yanıtlayan CHP lideri, ” Bizim adayımızı ittifak belirleyecek. Ulus ittifakı olarak birden fazla adayımız olabilir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın rüşvet alan 4 bakanı Ulu Divan’a gönderirse kendisinin de yargılanacağı hikayesinde tehdit edildiğini söylemiş oldu.

Gündeme ilişik soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları söyle:

“Erdoğan Bayraktar daha ilkin de benzer açıklamalar yapmış oldu. Rüşvet alan 3 bakanın vazife değişimi yapılmış oldu, Erdoğan Bayraktar görevden alındı. Olayın Ulu Divan’a gitmesi gerekirken göndermediler. Vakası kapattılar. Bir web sitesinde meydana getirilen söyleşiden sonrasında vaka büyüdü. Dediği seneler ilkin dediğinden değişik değil. Rüşvet var ortada. Olayın gündeme gelmesi Erdoğan’ın hala sessizliğini koruması. Cemil Çiçek’in “Evet onların Ulu Divan’a gitmesi gerekirdi” demesi doğru bir anlatım. Erdoğan Bayraktar, “Beni niye 3 bakanın yanına koydunuz” diyor. “Ben söylenenleri yaptım, benim suçum rolü kötüye kullanmak olabilir” diyor.

Gönderemediler Ulu Divan’a. Bu sebeple gönderirsen işin ucu sana gidecek tehdidi yapılmış oldu ben biliyorum. Bir ülkenin bir numaralı insanı şayet mal varlığı dolayısıyla tehdit ediliyorsa, o birey o ülke için kalım sorunudur.

Sedat Peker yüzünden. Erdoğan’ın söylemediği söz kalmadı, onların da bizlere söylemediği söz kalmadı. Sedat Peker bilinen açıklamalar yapıyordu. İşin içerisinde olduğundan isim, yer, süre veriyor. Aksi olsaydı kanıtlayan deliller olurdu. Devlet firma benzer biçimde yönetilmez. Siz tüm bu tarz şeyleri yerle yeksan ediyorsunuz. Arap dünyasıyla meydana getirilen kavgaya karşıyım. Beraberce kavgalı, bu Erdoğan’ın ayıbı.

ÇORUM’DAKİ HAKARET OLAYI

Esnafla konuşuyorduk. Kadın gördüğünüz tepkiyi gösterdi. Hata o hanımefendide değil ona buraya getiren siyasal atmosferi yaşatan kişidedir. Bir ihtimal bayan haklıydı ona nazaran söyleseydi düzeltirdik.. Devleti yöneten birey kibirden uzak kalacak. Bizim gereksinim duyduğumuz şey alkış değil, tehlikeli sonuç. Bayan kabul ederse evine masraf konuşurum da ‘niçin bu şekilde yapmış oldu?’ diye. Bu siyasal atmosferi yaşatıyorlar yukardakiler. Kimse bizi satın alamayacak. Hepimiz tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Hiç kimseye el açalım istemiyoruz.

BÜYÜME RAKAMLARI

Ne gelişme fakat. Bazıları büyüdü bazıları büyümedi. Manava, berbere, işçiye emekliye, işsize soralım ‘geliriniz arttı mı?’ diye. Kimin geliri arttı dolarla iş yapanlar. Dolarla alışveriş yapanlar… Asgari ücretliye soralım ‘kim büyüdü?’ diye. Karamsar bir tablo var bizim ülkemizde hepimiz güvenli olsun ülkeyi bu karanlıktan çıkaracağız.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

Kişiye indirmek kadar yanlış bir şey yok. Ilkin kuralları koymalıyız. Pak bir erkek olacak, vatandaşlar arasından tefrik yapmayacak, nefsine hakim olacak, ‘güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek, yolsuzluklar hikayesinde dikkat edecek. Aday olacak ferdin devleti bilmesi gerek. Bilen bir insan kurumları geleneklerini hatırlar. Bizim adayımızı ittifak belirleyecek. Ulus ittifakı olarak birden fazla adayımız olabilir. Bu mevzu erken bir mevzu.