Katliam lideri Aksenov: Ukraynalı yetkililer Katliam’ı geri alma umudunu kaybetti

0
28
Sergey Aksenov

Rusya Federasyonu’na bağlı Katliam Cumhuriyeti’nin lideri Sergey Aksenov, Ukrayna parlamentosunda önde gelen yerli halklara ilişik yasanın propaganda amaçlı bulunduğunu, şu sebeple Kiev’in Katliam sakinlerine verdiği lafları yerine getirme koşullarının olmadığını bildiğini belirtti.

Vkontakte toplumsal paylaşım sitesinden mevzuyla alakalı izahat meydana getiren Aksenov, “Tamamı açıkça gösteriyor ki, Kiev aslen Katliam’ı kendi kontrolü dibine alma ihtimaline inanmıyor. Bu yüzden, Katliam Tatarlarına, Karaimlere ve Kırımçaklara her şeyin vaat edilebileceğini düşünüyor, şu sebeple bu vaatlerin esasen yerine getirilmeyeceğini biliyor. Sadece, önde gelen yasayı propaganda amaçlı kullanıyor” dedi.

Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada, Ukrayna’nın yerli halkları yasasını 1 Temmuz’da onaylamıştı. Yasa, Katliam Tatarları, Karaimler ve Kırımçakları Ukrayna’nın yerli halkları olarak kabul ediyor.

Sovyetler Donanması’nin dağılmasından sonrasında özerk bir cumhuriyet olarak Ukrayna’nın bir parçası olarak kalan Katliam, Mart 2014’te Kiev’deki iktidar değişikliğinin arkasından meydana getirilen yöresel referandumla Rusya’ya bağlanmıştı. Referandum neticelerini tanımayan Ukrayna, yarımadanın geçici olarak işgal edilmiş kendi toprağı bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.