Katar’a geçici değil kalıcı polis gücü

0
40
polis

Türkiyeli 700 askerin güvenliğini sağlamakla görevlendirildiği Katar’a polis gönderilmesine de imkan sağlayacak niyet mektubu tasdik için TBMM gündeminde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 2020 senesinde TBMM’ye sunulan Türkiye ile Katar Içinde Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İşbirliği temalı Niyet Mektubu’nun Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmeleri tamamlandı.

TERÖRLE MÜCADELE

Katar’ın talebi üstüne “2022 Dünya Kupası hazırlıklarında emniyet alanındaki işbirliğini güçlendirmek” gerekçesine dayandırılarak imzalanan anlaşmanın genel öne sürülen nedeni özetle şöyleki:

-Her iki ülkenin ev sahipliği meydana getirdiği büyük çaplı internasyonal organizasyonlarda kabahat ve terörle savaşım tedbirlerinin alınmasında emniyet işbirliğine dair hukuki çerçevesinin oluşturulması,

-Ülkelerin terörizm ve terörizme dayalı organize suçlarla tek başlarına mücadelede başarı sağlamalarının olası olmaması, bu yüzden ikili ve fazlaca taraflı işbirliğinde bulunulmasının önemi.

OTOMATİK UZAYACAK

Polis görevinin 5 takvim yılı olmasını öngören ve “İşbu Niyet mektubu beşer senelik sürelerle otomatikman uzayacaktır” ifadeleri yer edinen Niyet Mektubu’nun 8’inci maddesi görevin Dünya Kupası organizasyonunu aştığı ve kalıcılaştırılacağı tartışmasını da bununla beraber getirdi.

Komisyonun CHP’li üyeleri Haluk Koç, Ünal Çeviköz ve Utku Çakırözer, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla TBMM’ye sunulan anlaşmaya ait teklife reaksiyon gösterdi. CHP’liler hazırladıkları karşıcılık şerhinde, Katar’ın Körfez’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez İşbirliği Konseyi içerisindeki öteki ülkelerle sıkıntıları olduğuna dikkat çekti. Anlaşmanın öne sürülen nedeni ve kapsamının yetkililer tarafınca açıklanmadığı da anlatılarak, “Niyet mektubunda organizasyonun tarihini aşan ve işbirliğini devamlı hale getiren bir yargı bulunmaktadır” denildi.

DÜNYA HALKLARI TEHLİKEDE

HDP’li Serpil Kemalbay da IŞİD’in, Katar’dan kupadan çekilmesini istediğini aksi durumda bu ülkeye Scud füzeleriyle hücum düzenleyeceği tehdidinde olduğunu anımsattı.

Ek olarak Türkiye’deki polislerin sosyal vakalara müdahale esnasında sergilediği ihlallerin dosyasının oldukca kabarık bulunduğunu da anlatım eden Kemalbay, “Katar’ın kolluk kuvveleriyle İçişleri Bakanlığı’na bağlı güçlerin ortak emek harcaması Katar halkı ve Dünya Kupası’nı izleyecek olan tüm halklar için risk oluşturmaktadır” dedi.

Anlaşmanın gerekçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da gitmesine izin verilen Katar’la 2006 yılından bu güne kadar 85 değişik öğrenim programı düzenlenmiş olduğu ve bin 300’den fazla kursiyere öğrenim verildiği belirtildi. Türkiye ile Katar içinde meydana getirilen bir Emniyet İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Türkiye’nin bu ülkede asker bulundurmak ve üs oluşturmak amacıyla yeni bir antak kalma imzaladığı ve bir tezkereyle 700 dolayındaki askerin göndermiş olduğu de biliniyor.