Katar Dışişleri Bakanı: Türkiye ile sürekli koordinasyon halindeyiz

0
58
Muhammed bin Abdurrahman Al Sani

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesinin Türkiye ile ‘güçlü ortaklık ilişkisinin bulunduğunu’ söyledi.

Bakan Al Sani, , Doha’da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AA’nın aktardığı habere göre Al Sani, “Türkiye ile Katar arasında güçlü ortaklık ilişkisi ile bölgesel ve uluslararası alanlarda sürekli bir koordinasyonun olduğunu” dile getirdi.

Katar Dışişleri Bakanı, dün Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da katıldığı üçlü bir toplantı düzenlemişti.

KATAR’IN İSTANBUL ‘SEVGİSİ’

Geçen temmuz ayında AKP’li Kanal İstanbul’un çevresinde kurulması planlanan yeni şehrin uygulama imar planları onaylanmış; Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Baklalı’da satın aldığı 44 dönümlük arazi, bir anda turizm + ticaret alanı olmuştu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza bint Nasır el-Missned, 8 Kasım 2018’de 100 bin lira sermaye ile Triple M Gayrimenkul Turizm Ticaret Anonim Şirketi’ni kurmuştu.

Başakşehir merkezli şirketin hisselerinin yüzde 45.45’ini Şeyha Moza’ya, yüzde 31.82’sini Katar eski Başbakan Yardımcısı Abdullah bin Hamad el-Attiyah’ın eşi olan Munira bint Nasır el-Misnad’a, yüzde 22.73’ünü ise Shanna Nasır el-Misned’a pay edilmişti.

Şirket kurulduktan 1.5 ay sonra Kanal İstanbul güzergahında yer alan 44 bin 702 metrekare araziyi satın aldı. Arazi, imar planlarında ‘tarla’ olarak görünüyordu.