Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar emekliye sevk edildi

0
36
kabine

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) üst seviye terfi ve emekliliklerin ele alındığı Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) komuta kademesinde kapsamlı değişim yapılmazken, 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında mühim rol oynayan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Umut Dündar Genelkurmay Başkanı yapılmayarak emekliye sevk edildi. YAŞ toplantısında ek olarak FETÖ’nün kumpas davalarında yargılanmış olan komutanlardan kimileri terfi ettirilirken bazıları da emekli edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda meydana getirilen YAŞ toplantısında TSK komuta kademesinde sınırı olan değişime gidildi ve qüç komutanlığı için 65 olan yaş haddini dolduran Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Umut Dündar emekliye sevk edilerek yerine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever atandı.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine bakılırsa, darbe girişimi gecesi Kara Kuvvetleri’nin başındaki en yüksek rütbeli subay olarak kalan ve o devre genelkurmay başkanı olan Akar’ın darbeciler tarafınca derdest edilmesi sebebiyle genelkurmay başkanvekilliği görevini üstüne alan Dündar’ın, yaş haddi 67 olan Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasının önünde bir mani bulunmuyordu. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ulusal Müdafaa Bakanı Hulusi Akar, bu yolu izlemeyerek 18 gün farkla yaş haddini doldurmaktan kurtulan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in göreve 1 sene daha devam etmesi ve Dündar’ın emekliye sevk edilmesini tercih etti.

TSK komuta kademesindeki kapsamlı değişiklik ise 2022 Ağustos’unda yapılacak YAŞ’ta gerçekleşecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın yaş hadlerini doldurmaları sebebiyle bu üç göreve de yeni adlar atanacak. Güler’in emekli olmasıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Küçükakyüz, TSK’deki en kıdemli general konumuna gelecek. Bir ilk yaşanıp havacı olan Küçükakyüz’ün Genelkurmay Başkanlığı’na atanmaması niteliğinde ise Küçükakyüz emekliye sevk edilecek.

Kumpas davaları

Öte taraftan YAŞ toplantısında terfi ve emeklilik listesindeki adlar içinde FETÖ’nün kumpas davalarından yargılanmış komutanlar da bulunuyor. Balyoz davasında yargılanmış olan adlardan Tümgeneral Levent Ergün korgeneralliğe, Tuğamiral Hasan Özyurt tümamiralliğe, Albay Erdiç Altıner tuğamiralliğe, İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanan Tuğamiral Yalçın Payal tümamiralliğe yükseldi.

Buna rağmen İstanbul Askeri Casusluk davasında yargılanmış olan Amfibi Vazife Öbek Komutanı Tümamiral Yankı Bağcıoğlu ve İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanan tuğamiraller Murat Dinçman ve Yalçın Özkütük, Balyoz davasında yargılanmış olan tuğamiraller Gürsel Çaypınar ve Mehmet Cem Oktay ‘Kadrosuzluk’ sebebiyle emekliye sevk edilen adlar içinde yer aldı.