Kanada’da olası toplu çocuk mezarları tespit edildi

0
22
Kanada toplu çocuk mezarları

Fraser Valley Üniversitesi’nden Profesör Sarah Beaulieu, Tk’emlups te Secwepmc First Nation yerli toplumu tarafınca düzenlenen basın toplantısında yeni çalışmalara ilişik ilk bulguları ifade etti.

Yüzey tarama radarı uzmanı olan Prof. Beaulieu, Kamloops Yatılı Kilise Okulu bölgesinde hala araştırılması ihtiyaç duyulan ortalama 650 bin metrekarelik arazi bulunduğunu söylemiş oldu.

İlk bulgularda kabir olması olası 200 yerden çıkarılan kemik ve diş örneklerinin incelemeye gönderildiğini özetleyen Prof. Beaulieu, keşif yerlerindeki ceset kalıntılarının bir tabut içerisinde olmayışının, hem keşfi bununla birlikte cesede dair incelemeyi zorlaştırdığını kaydetti.

Hayatta kalanlardan, gece yataklarından kaldırılan evlatların, meyve bahçesine kabir kazmaya götürülmüş olduğu bilgisini aldıklarını söyleyen Prof. Beaulieu, bölgedeki bir elma bahçesinden çocuk kaburga kemiği ve dişi bulduklarını açıkladı.

Bunun üstüne ilk etapta 7 bin metrekarelik bir alana yoğunlaştıklarını bildiren Prof. Beaulieu, bölgede halen arama sonucu aldıkları ortalama 647 bin 500 metrekarelik alan bulunduğunu belirtti.

Prof. Beaulieu, bulguların adli tıp tarafınca incelendiğini ve bölgedeki resmi kayıtlarda olmayan isimsiz mezarların reel sayısının bundan sonrasında ortaya çıkacağını altını çizdi.

‘Bu ağır bir reel’

Toplantıyı düzenleyen Tk’emlúps te Secwépemc First Nation topluluğundan Rosanne Casimir, hükümete ve Katolik Kilisesi’ne okullardaki kayıt ve kaynakları izahat çağrısında bulunmuş oldu.

Casimir, “Bu ağır bir reel. Kanıtlar ortaya çıktıkça takip edeceğiz. Kaybolanların kimliğini tayin sorumluluğunu, halihazırda travma geçirmiş ve yine geçirmekte olan, bu okullardan sağ kurtulanlara yüklemekten nefret ediyoruz. Hayatta kalanların bizimle paylaşmış olduğu sözlü anlatımlara kulak verirken bilimi takip edeceğiz. Bu mevzu, ‘tarihin karanlık bir kısmı’ olarak anılıyor, sadece yerli halk bugün yaşadıkları yankılarla oldukça daha canlı” diye konuştu.

Bulguları açıklamanın amacının akıbetleri meçhul evlatları onurlandırmak bulunduğunu dile getiren Casimir, “Misilleme için burada değiliz. Hakikatı söylemek için buradayız. Yitik küçüklere, ailelerine ve topluluklarına sulh getirmenin bir yolunun haritasını çıkarıyoruz” dedi.

Kanada’da kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk kez, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise mektebinin bahçesinde bulunan 215 çocuğa ilişkin ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.​​​​​​​

24 Haziran’da da Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Mektebinin bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk ölü bedeni kalıntısının olduğu mezarlar bulunmuştu.

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu’nun yakınında da 30 Haziran 2021’de 182 çocuğa ilişkin ceset kalıntılarının olduğu kayıt dışı mezarlar keşfedilmişti.

British Columbia eyaletinin Cenup Körfez Adaları’ndan Penelakut Adasındaki Penelakut Yerli Kabilesi de 12 Temmuz’da icra ettikleri duyuruda, Kuper Yatılı Kilise Okulu’na ilişkin bölgede 160’tan fazla “belgesiz ve işaretsiz” kabir olduğunu açıklamıştı.