Kanada Başbakanı Trudeau’dan kilise yangınları açıklaması: İbadet yerlerinin yıkımı kabul edilemez

0
62
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Başbakan Trudeau, son günlerde kundaklanan kiliselerle alakalı icra ettiği açıklamada, “Gidilecek yol bu değil. İbadet yerlerinin yıkımı kabul edilemez ve durdurulmalı. Geçmişteki yanlışları düzeltmek için beraber çalışmalıyız” dedi.

First Nations Asamblesi Milli Şefi Perry Bellegarde de açıklamasında, insanların kızgın bulunduğunu anladığını sadece kiliseleri yakmanın hal çaresi olmadığını söylemiş oldu.

Bellegarde, “Hayal kırıklığını, öfkeyi, incinmeyi ve acıyı anlayabiliyorum, asla kuşku yok. Fakat bir şeyleri yakmak bizim tarzımız değil. Yolumuz ilişkiler oluşturmak ve bir araya gelmek” diye konuştu.

British Columbia ve Saskatchewan’daki eski yatılı okul alanlarında isimsiz çocuk mezarlarının keşfedilmesinin arkasından, son bir haftada 4’ü British Columbia, 1’i Alberta ve sonuncusu da Nova Scotia eyaletinde olmak suretiyle ülke genelindeki zamanı 6 Katolik kilisesi, polisin “şüpheli” olarak nitelendirdiği yangınlarda hasar görmüş oldu yahut tamamen yandı.

Saskatchewan’daki St.Paul’s Katedralinin ana girişine ise kanlı elleri temsilen kırmızı boyalı el işaretleri bırakan kimliği gayri muayyen fert yahut kişiler, “Biz çocuktuk” yazısı yazdı.

Yerlilerin merkezi de kundaklandı

Öte taraftan Katolik kiliselerine meydana getirilen kundaklamaların arkasından, dün akşam saatlerinde Newfoundland-Labrador eyaletinde Innu First Nation yerlilerinin yaşamış olduğu Sheshatshiu’daki yerlilere ilişik bir merkezde yangın çıktı.

Yenileme emek harcamaları sebebiyle inşaatın devam etmiş olduğu Innu First Nation Merkezi’ndeki yangın, binanın büyük bölümünü kullanılamaz hale getirdi.

Ağustos ayına kadar tamamlanması planlanan inşaatta çıkan yangında ölen veya vurulan olmadı.