Kamuda ikinci Pekcan olayı

0
43
Medipol

Eski Bakan Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasının bir benzeri Sıhhat Bakanlığı’nda yaşandı. Bakan Yardımcısı Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu firmanın, bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığı ortaya çıktı.

CHP Mebus Murat Buyruk, firmanın bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığını belirterek, “İhaleler yeniden 21/B ve yeniden adrese teslim. Bakan Yardımcısı ne süre göreve gelse ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonrasında geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Hemen çekilme etmeli” dedi.
Kamuoyunda adını, alt yüklenicilik yöntemiyle almış olduğu e-nabız ihalesi ile duyuran Bilbest adlı firma 2021 senesinde da Sıhhat Bakanlığı’ndan çağrı usulü ile iş almaya devam etti.

PAY DEVİRLERİ ŞÜPHELİ

Sıhhat Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu firmanın bakanlıktan ihale almasına reaksiyon yayınlayan CHP’li Buyruk, şunları söylemiş oldu:

“Sıhhat Bakan Yardımcısı’nın eşi ve oğlunun ortağı olduğu şirket, bugüne dek bakanlıktan ihaleler almaya devam etti. Firmadaki hisse devirleri de şüpheli. Sibel Aydın, 2002’de firmayı kuruyor ve eşi, müsteşar yardımcısı olunca hisseleri Yunus Şengül’e devrediyor. Ondan sonra hisseler, birkaç defa Yunus Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Muhterem Ercan içinde el değiştiriyor. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta rolü sona erince bu defa hisseleri 2011 senesinde oğlu Muhammed İkbal Aydın devralıyor. Aydın, yeniden bakanlıkta göreve ulaşınca hisseler 11 Aralık 2020 tarihinde Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Kısaca Aydın ne süre bakanlıkta vazife alsa, firma hisseleri, hülle yolu ile kağıt üstünde başkalarına devrediliyor sadece, firma aslen yeniden Aydın ailesinin. Dolayısıyla bütün ihaleler yeniden Aydın ailesine gidiyor.”

PEKCAN’DAN FARKI YOK

İhalelerle alakalı yönetimsel ve hukuki muamele yapması ihtiyaç duyulan bakanlığın aynı firmaya iş vermeye devam ettiğine dikkati çeken Buyruk, laflarını şöyleki sürdürdü: “Bununla birlikte yeniden 21/B kanalıyla, şu demek oluyor ki çağrı usulü ile ve adrese teslim biçimde. Son meydana getirilen ihalelerden biri 1 milyon 140 bin TL bedelle İstanbul Bağcılar Öğrenim ve Inceleme Hastanesi’nin 12 aylık HBYS hizmeti öteki de 183 bin TL bedelle İstanbul Fatih Sultan Mehmet Öğrenim Inceleme Hastanesi’nin üç aylık HBYS hizmeti. 21/B kanalıyla olduğundan her iki işte de ihaleye giren tek şirket var ve hiç bir biçimde rekabet koşulları oluşmamış. Naturel afet ve acele durumlarda başvurulabilecek 21/B yöntemini yeniden yandaşa iş vermek amacıyla kullanmışlar. Bu ve bunun benzer biçimde birçok verilen ihalenin tüm bunlar yağlı ballı ve Tecim eski Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasından hiç bir farkı yok. Sıhhat Bakan Yardımcısı hemen çekilme etmeli.”

YOĞUN HİSSE DEVRİ TRAFİĞİ

Tecim Sicili Gazetesi’ndeki bilgilere bakılırsa. firmanın el değişiklik yapma trafiği şöyleki:

► Firma, Sıhhat Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi Sibel Aydın tarafınca 2002 senesinde kuruldu.
Sabahattin Aydın müsteşar yardımcısı olunca hisseler, Yunus Şengül’e devredildi.
► 2005 senesinde firmanın temsil ve idaresindeki adlar, Muhterem Ercan, Yunus Şengül ve Mehmet Zahit Ercan oldu.
► 2005-2011 yılları aralığında firma hisseleri, Muhterem Ercan, Yunus Şengül ve Mehmet Zahit Ercan adları içinde devamlı el değiştirdi.
► 2011 senesinde, Sabahattin Aydın’ın bakanlıktaki rolü sona erince oğlu Muhammed İkbal Aydın, Yunus Şengül’ün şirketteki hisselerini devraldı.
► Firma hisseleri 2011-2020 döneminde, bir kısmı Muhammed İkbal Aydın’da kalmak suretiyle yeniden devamlı el değiştirdi. ► Sabahattin Aydın, 2020 yılının sonucunda yeniden bakanlıkta göreve başlayınca oğul Aydın, 11 Aralık 2020 tarihinde hisselerini Mehmet Zahid Ercan’a devretti.
► 2021 yılı itibarıyla ise firmanın temsil yetkisi Muhterem Ercan’a bırakıldı.