Kalın: ABD’nin YPG’ye desteği devam edecek gibi görünüyor

0
40
İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400’lerin NATO savunma sistemine entegre edilmeyeceğini söyledi. ABD ile ilişkilere de değinen Kalın, “ABD yönetimi, Obama döneminde başlayan ve Trump yönetimiyle devam eden YPG’ye destek politikasını devam ettirecek gibi görünüyor” dedi. Kalın, Mısır ve Körfez ülkeleriyle ise yeni bir sayfa açılabileceğini belirtti.

“Biden yönetimiyle iyi bir başlangıç yaptık” diyen Kalın, Erdoğan ile Biden’ın ‘muhakkak görüşeceğini’ kaydetti. Sözcü Kalın, “Türkiye ile ABD arasındaki temel konular YPG’ye destek, S-400’ler, yaptırımlar ve FETÖ. Ne yazık ki şu ana kadar ilerleme yok” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, ABD yönetimiyle önemli bir anlaşmazlık konusu. ABD yönetimi, Obama döneminde başlayan ve Trump yönetimiyle devam eden YPG’ye destek politikasını devam ettirecek gibi görünüyor. Biz de PYD/YPG’ye verilen desteğin durdurulması gerektiğini, çünkü bunun ikili ilişkilerimizi bozduğunu söylemeye devam edeceğiz. Verilen bu destek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi bütünlüğünü de tehdit ediyor. Ayrıca Suriye içinde başka gerginliklere ve problemlere de yol açıyor.”

‘SAMP/T FÜZELERİNİ DE ALMAK İSTİYORUZ’

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemine ilişkin tartışmalara da değinen Kalın, “S-400 kararı Türkiye’de bir gecede alınmadı, “S-400’ler NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek. Seçenekler için kapımızı kapatmıyoruz” dedi. Kalın, Fransa-İtalya ortaklığıyla üretilen SAMP/T füzelerini de almak istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Elimizdeki S-400’ler NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek ve böylece NATO savunma sistemine bir tehdit oluşturacak pozisyonda da olmayacaklar. Patriotların yanı sıra Fransız-İtalyan ortaklığı ile üretilen SAMP/T füzelerini de almak istiyoruz. Ancak Fransa Suriye’yi bahane ederek bu süreci engelleme kararı aldı. Fransa ile bu süreci hızlandırabilmek için görüşmelere devam ediyoruz. Bizler seçeneklere kapıları kapatmıyoruz.”

“MISIR VE KÖRFEZ’LE YENİ BİR SAYFA AÇILABİLİR”

Kalın, Mısır ve Körfez ülkeleriyle ise yeni bir sayfa açılabileceğinin mesajını vererek, “Çok yapıcı ivme yakaladık, ilişkiler daha da ilerleyecek” ifadelerini kullandı. Kalın şu değerlendirmeleri yaptı:

“Mısır’la Doğu Akdeniz, Libya ve dünyanın unutmuş gibi göründüğü Filistin meselesinde işbirliği yapmak istiyor ve ikili ilişkilerimizi görüşmek istiyoruz. Eğer karşılıklı olarak yapıcı adımlar atabilirsek, bu tür bir ortaklık, bölgede tansiyonu düşürmeye ve Kuzey Afrika’dan Doğu Akdeniz’e kadar bölgenin istikrara kavuşmasına yardımcı olabilir. Mısır, halen Arap dünyasının beyni ve kalbi. Bazı ekonomik ve güvenlik sorunları var, biz bunu gayet iyi anlıyoruz. İki ülkenin birbirleriyle konuşması, ikili ve bölgesel ilişkilerimizi geliştirebilir. Bu aynı şekilde diğer dört Körfez ülkesi için de geçerli. Bizim hiçbir Arap ülkesiyle aşılamayacak sorunumuz yok. Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir.”

‘AB İLE YAPICI BİR MOMENTUM YAKALADIK’

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusuna değinen Kalın, Birlik ile çok ‘yapıcı bir momentum’ yakalandığını savunarak şunları ifade etti:

“AB ile çok yapıcı bir momentum yakaladık ve ilişkilerimizin daha da ilerlemesini istiyoruz. Bizim ajandamızda Yunanlılarla yaptığımız istikşafi görüşmelerden daha büyük konular var. 18 Mart’ta 5. yılını dolduracak olan göç anlaşmasının yenilenmesi, vize serbestisinin sağlanması ve gümrük birliği anlaşmasının yenilenmesi gibi. Bütün bunlar bize önümüze ilişkilerimizi canlandırmak için yeni bir yol haritası sunuyor. Biz bütün bu alanlarda ilerleme kaydedebileceğimizi düşünüyoruz. Bazı üye ülkeler Türkiye’ye karşı daha sert bir tutum takınılmasını istiyor ancak, AB üyeliğini böyle bir amaç için Türkiye’ye karşı kullanmak doğru değil. Aklı selim AB ülkeleri de bunun olmasına izin vermeyeceklerdir.”