Kadın müdürlüğüne erkek müdür ataması, Meclis’e taşındı

0
30
Kadın müdürlüğüne erkek müdür ataması, Meclis’e taşındı 1

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Batman’da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne erkek müdür atanması ile ilgili olarak Meclis’e soru önergesi verdi

MA’nın aktardığına göre, Batman Belediyesi’ne kayyum atamasının ardından belediyenin tüm birim müdürleri değiştirilirken, Hevi Kadın Atölyesi ve Selis Kadın Danışma Merkezi’nin de bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne erkek müdür atandı.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, kadın birimine erkek müdürün atanmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması için şu soruları sordu:

*Kadın kurumlarını bünyesinde barındıran ve misyonu kadın sorunlarına odaklanmak olan bir pozisyona bir erkeğin atanmasıyla ne amaçlanmıştır?

*Kadınların hayatın her alanında erkeklerden daha eşitsiz bir konumda yaşamaya zorlandığı Türkiye’de, kadınların bulunması gereken görevlere, erkeklerin atanmasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği nasıl sağlanacaktır?

*Belediyelere kayyım atamak başlı başına hukuksuz ve anti demokratik bir uygulamayken, aynı zamanda belediye yönetimine yeni atamalar yapmak hangi demokrasi ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmaktadır?”