‘Kabil ve Ankara’nın havalimanının korunması ile alakalı bazı bürokratik meseleleri çözmesi gerekiyor’

0
24
Afganistan

Amerika’nin güçlerini çekmesinin peşinden Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamasının planlanması mevzusuyla alakalı SiyasiPortal’e konuşan Mohib, “Türkiye ile bu antak kalma üstünde çalışıyoruz, bürokratik meseleleri çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Ama daha vaktimiz var, bu anlaşmanın oluşturulabilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Mohib, hava trafiği denetçilerinin eğitimi benzer biçimde, havalimanını işletilmesini sağlamaya yönelik birtakım teknik konuların çözüme kavuşturulamadığını beyan etti.

Mohib,NATO’dan partnerlerimizden biri, şu demek oluyor ki Türkiye’nin öğrenim tamamlanıncaya kadar havalimanının teknik sorunlarıyla meşgul olabilmesi, bizim de bu bölgeyi Afganların sorumluluğuna verebilmemiz için şimdi bir çeşit geçiş periyodu gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Amerika Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan, güçlerini Amerika’nin güçlerini çekmesinin peşinden Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamayı planladığını anlatım etmişti. Müdafaa Bakanı Hulusi Akar da havalimanıyla alakalı hemen hemen bir karar alınmadığını, temasların süreceğini belirtmişti.

Amerika askerleri Afganistan’ın başkenti Kabil’e 50 kilometre mesafede yer edinen Bagram Hava Üssü’nü boşaltmıştı.