Kabil sevdasının sebebi ‘romantik’

0
40
Afganistan

Amerika ve NATO, 20 yıldan sonrasında Afganistan’dan çekilmeye hazırlanırken Ankara asker göndermeye çalışıyor. Taliban ile çatışmalar sürerken Erdoğan’ın asker gönderme ısrarının peşinde para olduğu ileri sürüldü.

Brüksel’deki Biden görüşmesine değinen Erdoğan, “Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 hikayesinde değişik bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Bundan dolayı bizler F-35’te üzerimize düşeni yaptık” ifadesini kullandı. Saray diyetinin Afganistan’a tepkilere karşın NATO ve Amerika yerine repertuvar alarak asker gönderme sonucuna karşıcılık partileri reaksiyon gösterirken Erdoğan’ın bu tutkusunun peşinde para koparmak olduğu ileri sürüldü. Erdoğan iktidarının Batı ile ilişkileri düzeltmek asker gönderme karşılığında dolar pazarlığı meydana getirdiği iddia edildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE)başkenti Abu Dabi’de gösterilen The National gazetesi, Türkiye’nin NATO’yla meydana getirdiği 130 milyon dolarlık bir anlaşmayla Amerika Başkanı Biden’ın Amerikan askeri birliklerini geri çekme sonucu sonrası Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’nın müdafaasını üstleneceğini yazdı. Bir Afgan hükümet yetkilisinin gazeteye verdiği verdiği görüşe nazaran Türkiye, NATO ile 130 milyon dolar ücretinde bir antak kalma yaparak NATO birliklerinin çekilmesi sonrası Kabil Internasyonal Havalimanı’nın sorumluluğunu üstlenmeyi kabul etti.

NATO NET DEĞİL TALİBAN İSTEMİYOR

Gözden kaçırmamak ihtiyaç duyulan en büyük detaylardan biri, NATO ve Amerika güçleri, bölgede hâlâ büyük bir etkiye haiz olan Taliban ve Afgan güçleri içinde etken bir sulh anlaşması sağlanmadan bölgeden çekiliyor. Sulh görüşmelerinin sekteye uğramış olduğu ve şiddetin son devre katlanarak arttığı bölgede Taliban ise Türkiye’nin ‘korumaya’ talip olduğu Kabil Internasyonal Havalimanı’na asker sevkıyatını kabul etmediğini bildirdi.

Öte taraftan NATO cephesinden hemen hemen net bir yanıt gelmiş değil. NATO Zirvesi’nin sona ermesinin arkasından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg meydana getirdiği açıklamada, “NATO liderleri, Afgan güçleri ile kurumlarını eğiterek ve finansal yardımcı sağlayarak Afganistan’ın yanında yer almaya olan bağlılıklarını teyit etti. Türkiye Afganistan’da kilit rol oynuyor fakat hemen hemen karar verilmedi” diye konuşmuştu.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDEN ÇIKARTILAN İSTANBUL

Bütün bunlarla beraber Afganistan’da 20 senedir devam eden çatışmaların arkasından Afgan hükümeti ile Taliban içinde Katar’ın başkenti Doha’da yürütülen ve nisan ayında sonlanan sulh görüşmelerinin yine başladığı bildirildi. Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki sulh görüşmeleri nisan ayında Taliban’ın İstanbul’da yapılması planlanan Afganistan Konferansı’na katılmayı reddetmesi üstüne sonlanmış olan, mevzubahis konuşma da bu büyüme üstüne ertelenmişti. İşgalci Amerikan emperyalizmi yirmi sene sonrasında Afganistan’dan çıkmaya hazırlanırken geride yakıp, yıkılmış bir şehir bırakınken Taliban gün geçtikçe güç kazanıyor. Taliban ülkenin büyük kısmını denetim altında tutarken ilerleyişini ise sürdürüyor.

***

Rusya’dan Ankara’ya asker sevkıyatı için ihtar

Ankara’nın asker gönderme isteğine bir reaksiyon da Rusya’dan geldi. Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova’dan geldi. Zaharaova, NATO güçlerinin çekilmesinin arkasından Kabil’deki internasyonal havalimanının güvenliğini Türkiye’nin üstlenmeye devam etme teklifi ile alakalı olarak, “Herhangi başka bir ülke benzer biçimde Türkiye’nin Afganistan’daki askeri birliğini tutması, Amerika ile Taliban içinde Doha’da imzalanan anlaşmaya hukuki açıdan ters düşer. Bu belge, yabancı birliklerin 1 Mayıs’a kadar tümüyle çekilmesini öngörüyor. Bu zaman, 11 Eylül 2021’e ertelendi ve Taliban hareketi bununla alakalı negatif görüşünü ifade etti” dedi.