İYİ Partili Tatlıoğlu: Her 4 kişiden birisi açlık sınırının altında

0
31
İsmail Tatlıoğlu

İYİ Parti TBMM Öbek Başkanı ve Bursa Mebus İsmail Tatlıoğlu, Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Diyarbakır Hani’de AK Parti İlçe Başkanlığına, İzmir’de HDP il binasına meydana getirilen saldırıyı ve cinayeti şiddetle kınadığını söylemiş oldu.

Bunun siyasetin ve Türkiye’nin üstünde gölge oluşturmayacağına inandıklarını belirten Tatlıoğlu, “bizim ülkemizde ulusal iradeyi saptırıcı ve yanıltıcı hiç bir sürecin başarı sağlayamayacağına geçmiş örnekleriyle bol miktarda şahitlik edilmiştir. Bundan sonrasında da hiç ulusal iradeye gölge düşmeyecektir. Ulusal irade üstünden Türkiye’nin kendisine yakışan dünya üstündeki yerini alacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

‘Zaruret yaygınlaştı’

Türk ekonomisinin duyarlı yapısının pandemiyle beraber daha da farklılaştığını kaydeden Tatlıoğlu, Türkiye’nin genel hatlarıyla, direkt yardımcı hikayesinde oldukça gerilerde kaldığını iddia etti.

Tatlıoğlu, fakirliğin yaygınlaştığını ve derinleştiğini belirterek, 23.5 milyon ferdin yoksulluk sınırının altında yaşadığını beyan etti. Tatlıoğlu, “Her 4 kişiden birisi, hatta birisinden birazcık daha fazlası açlık sınırının altında” dedi.

Diyanetin fitre açıklamasıyla meydana getirilen hesaba bakılırsa 4 benlik bir aileye karnını doyurması için 3 bin 360 lira icap ettiğini dile getiren Tatlıoğlu, “Asgari ücretin 2 bin 835 lira bulunduğunu düşündüğümüzde her asgari ücretli aile 535 lira ilave gelir desteğine, fitreye muhtaç” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Tatlıoğlu, Türkiye’yi yönetenlerin, pandemi sürecinde insanların yanında olmayı beceremediğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasının peşinden Türk lirasının ortalama 25 kuruş kıymet kaybettiğini söyleyen Tatlıoğlu, Erdoğan’ın konuşmalarını, hitabını bunu dikkate alarak yapmasını istek etti.

İktidara yönelik eleştirilerde de bulunan Tatlıoğlu, “Partili cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’deki problemleri derinleştirmiş ve yaygınlaştırmıştır” diye konuştu.

Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonrasında Türkiye’nin dünya ile olumsuz ayrıştığını savunarak, net direkt yabancı yatırımların Cumhuriyet tarihinde ilk kez olumsuz bulunduğunu söylemiş oldu. Tatlıoğlu, “Bugün Sayın Erdoğan’ın, kadrolarının ve partili cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülkenin önündeki en büyük engeli teşkil ettiğini söylemek doğru olacaktır” ifadelerini kullandı.

Tatlıoğlu, gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin, HDP’nin kapatılması ihtiyari davada iddianameyi oy birliğiyle kabul ettiğine dair değerlendirmesini sorması üstüne, hem Anayasa Mahkemesini hem hukukun işleyişini bununla beraber Erdoğan’ın ifadelerini takip ettiklerini belirtti.

Bir gazetecinin, Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz‘ın Amerika tarafınca da iadesinin istendiğini belirterek, ‘İkinci Rıza Sarraf vakasına dönüşür mü?’ şeklindeki sorusuna Tatlıoğlu, “Tüm bunlar ondan oldukça daha çok. Ne yazık ki askerlerin başına çuval transfer için ABD’ya tavır koyamayan Türkiye her şeyini koydu. Artık ABD-Türkiye ilişkileri Erdoğan-ABD ilişkilerine döndü. Bizler tüm bunların üstüne bir devlet duruşu sergilemeyi bekliyoruz” cevabını verdi.