İYİ Partili Çıray’dan Albayrak-Ağbal iddiası: “Tartışma yumruklaşmaya kadar gitti”

0
16
Naci Ağbal ile Berat Albayrak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ilişkin İYİ Partili Aytun Çıray’dan dikkat çeken bir iddia geldi. Çıray, Naci Ağbal ile Berat Albayrak’ın yumruklaştığını öne sürdü.

Çıray, Murat Uysal’ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal ile Berat Albayrak’ın yumruklaştığını öne sürdü.

Twitter üzerinden paylaşım yapan Çıray, şu ifadeleri kullandı:

‘”Bu bir devlet krizidir! Emin kaynaktan.. Dün Naci Ağbal Sarayda MB rezervlerinin tükendiğini anlatır. Bunun üzerine Damat aranır, aynı soru sorulur. Damat telâşla Saraya gider; ancak Sn Erdoğan’la görüşemez. Çıkışta Ağbal’la karşılaşırlar ve tartışma yumruklaşmaya kadar gider.”

NE OLMUŞTU?

16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı’nın cuma gece yarsı görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Albayrak, Instagram’daki resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını “sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe” ifadesiyle gerekçelendirdi. “Artık ailesine zaman ayıracağını” belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, “at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden” geçildiğini belirttiği, “ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini” vurguladığı açıklamasını “Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin” diyerek noktaladı.

Instagram’da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması “Albayrak’ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe’de öngörülmediği” yorumlarına ve “kabine revizyonu” beklentisine neden oldu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Benim bir açıklama yapmam söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır” ifadelerini kullandı.