İYİ Parti ve CHP olağanüstü toplanıyor

0
55
İYİ Parti CHP

Merkez Bankası’ndaki görev değişimi ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı sonrası CHP ve İYİ Parti yönetimleri olağanüstü toplantı kararı aldı.

AA’nın aktardığına göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması üzerine, MYK ve PM’yi olağanüstü toplantıya çağırdı. Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine MYK saat 12.00’de, PM ise 13.00’te parti genel merkezinde gerçekleştirilecek.

İYİ Parti’de de Genel Başkan Meral Akşener, Başkanlık Divanı üyelerini ve milletvekillerini olağanüstü toplantıya çağırdı. Saat 19.00’da gerçekleştirilecek toplantı çevrim içi yapılacak.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Cumhuriyeti’nce feshedildi. Karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesi gereğince alındı.Türkiye, Sözleşme’yi imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylamıştı.

Öte yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4,5 ay önce atanan Naci Ağbal da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden alındı. Ağbal yerine Yeni Şafak yazarı, eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.