İYİ Parti: Kanal İstanbul için referanduma gidilsin

0
27
İYİ Parti

İYİ Partili Usta, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Usta, “Kanal İstanbul tartışması oldukça sağlıksız bir halde aşama kaydediyor. Bu sebeple bu şekilde bir tartışmayı açan Hükümetin camiası ikna eden kapsamlı bir emek verme yapması icap eder…Bu mevzu vatandaşa sunulmalı bizler referandum yapılmasını istek ediyoruz. Devlet inatla yönetilmez. Hiç bir kurumun haberi olmadan aniden ortaya çıkmış bir projedir. Bu projenin bir hedefi yok” diye konuştu.

Usta, şu ifadeleri kullandı:

  • “Bunlar iktisat üstüne ciddi bir yük getiriyor. Bunlar tepeden tırnağa tüm tutarları da artıracak. Daha dün fiyat istikrarı komisyonu’ kurulmasına ilişik Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınladı. Derhal aynı gün yahut bigün sonrasında da tepeden tırnağa her şeyi etkileyecek zam haberleri gelmeye başladı. Sayın Cumhurbaşkanı geçen senenin sonlarına doğru ‘Acı reçete’ demişti. Acı reçetenin ne olduğu böylelikle anlaşılmış oldu.
  • Kanal İstanbul tartışması oldukça sağlıksız bir halde aşama kaydediyor. Bu sebeple bu şekilde bir tartışmayı açan Hükümetin camiası ikna eden kapsamlı bir emek verme yapması icap eder…Bu mevzu vatandaşa sunulmalı bizler referandum yapılmasını istek ediyoruz. Devlet inatla yönetilmez. Hiç bir kurumun haberi olmadan aniden ortaya çıkmış bir projedir. Bu projenin bir hedefi yok. Ilmi emekler yapılmamıştır. Ziraat arazileri gömülecektir, meralar yok olacak, orman alanı gömülecektir. Uzun süredir boğaz trafiğinde hiç bir kazanın olmadığını görüyoruz, bu şekilde bir gerekçeden laf etmek olası değil. Boğaz trafiğine baktığımızda ortalama 40 bin geçme ihtimali vardır, aslına bakarsanız vapur trafiğinin azaldığı görülmektedir. ÇED Raporunda 84 bin vapur geçeceğine ilişik data var. Hesaplar en baştan şaşmış. Bu çalışmaların sıhhatli rakamlarla yapılması icap eder.
  • Mevzunun muazzam boyutlarından bir tanesi de Montrö Sözleşmesi boyutu var. Bunun sonucunun nereye varacağı belli değil, Montrö Sözleşmesi’nin münakaşaya açılması son aşama zararı olan olacaktır. Esas yapılması lüzumlu şey oradaki geçiş ücretlerinin artırılmasıdır.
  • Karşıcılık partileri olarak biz başta uyarıyoruz diyoruz ki, bu projenin dibine girecekler, buraya kredi verecekler, burada yer alacaklara söylüyoruz bu proje milleti faydası olan bir proje değildir dolayısıyla proje çerçevesinde beş kuruş para ödemeyiz. Bizler gitsek de bizlerden sonrası paraları ödeyeceksiniz denilmiştir. Burada oldukça talihsiz bir izahat olmuştur Cumhurbaşkanı açısından siz Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanısınız. Burada tarafınızı net olarak belli etmek zorundasınız. Siz Türk milletinden mi yanasınız yoksa projenin dibine girecek olan internasyonal kuruluşlardan mı yanasınız? Bu tavrı ile Sayın Cumhurbaşkanı ‘bu paraları sizden lafa söke alırlar’ diyerek tarafını belli etmiştir.”