İspanyol hükümetinin affettiği tutuklu Katalan siyasetçiler: Istiklal mücadelemize devam edeceğiz

0
53
İspanya Katalan siyasetçiler

İspanyol hükümetinin kısmi af sonucu daha sonra yarın cezaevinden çıkmaları öngörülen tutuklu 9 Katalan bürokrat toplumsal paylaşım sitelerine gönderdikleri mesajlarda af kararını değerlendirdi.

Katalan özerk hükümetinin eski İçişleri Bakanı Joaquim Forn, “1328 gündür cezaevindeyiz. Bigün bile mücadelemizden taviz vermedik. Baskılara karşı, sürgündekilerin geri dönmesi ve bağımsız Katalonya için mücadelemize devam edeceğiz” mesajı verdi.

Aynı kuşakta Katalan hükümetinde dışişleri bakanı olan Raul Romeva da “9 kişiyi bağışlamak, istiklal yanlısı yüzlerce kişiye uygulanan baskıların üzerini örtemez. Boyun eğmeyeceğiz. Genel af ve kendi geleceğine karar verme hakkı” ifadesini kullandı.

Tutuklu öteki Katalan siyasetçilerden Jordi Turull, “Genel af, kendi geleceğine karar verme hakkı, istiklal, devam edeceğiz.” derken Dolors Bassa da “Yakın zamanda 9 fert cezaevinden çıkacak. 3 yıldan uzun bir müddet sonra, hiç terk edilmemesi ihtiyaç duyulan siyasete geri dönülüyor. Şimdi sürgündekilerin geri dönmesi, baskıların ve oluşturulan davaların sonlandırılması gerekiyor. Devam edeceğiz” mesajını paylaştı.

Öteki taraftan Katalonya özerk hükümet başkanı Pere Aragones de meydana getirdiği açıklamada, “İspanyol devletinin hükümetinin bugün almış olduğu karar, verilen hükümlerin adil olmadığının bir kanıtıdır” dedi.

Hükümetin pozitif yönde bir adım attığını sadece bunun probleminin çözümü için kafi olmadığını korumak için çaba sarfeden Aragones, genel af ve merkezi hükümetle anlaşmalı yasal bir istiklal referandumu taleplerini yineledi.

Ne olmuştu?

Katalonya’da 1 Ekim 2017’de meydana getirilen yasa dışı referandum ve Katalan meclisindeki tek taraflı istiklal deklarasyonu girişimlerinden ötürü 2 Kasım 2017’de tedbiri kararla cezaevine gönderilen, istiklal yanlısı girişimlere öncülük eden 9 Katalan önder, Yüksek Mahkeme’de yargılanmalarının peşinden devlete karşı ayaklanma, amme parasını suistimal ve devletin kurumlarına itaatsizlik suçlarından Ekim 2019’da 9 ila 13 sene hapis cezaları almıştı.

İspanyol hükümeti ise bugün meydana getirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, hapis cezaları tamamen kaldırılmasına karşın amme görevinden men cezaları yürürlükte duracak biçimde tutuklu Katalan siyasetçilere af sonucu çıkarmıştı.

Mevzubahis ayrılıkçı Katalan liderlerin 3 ila 6 yılda ağır kabahat işlemeleri halinde yararlanacakları affın iptal edileceği de bildirilmişti.

İspanyol yargısından kaçan ve aralarında eski Katalonya özerk hükümet başkanı ve şu anda Avrupa parlamenteri olan Carles Puigdemont’un da bulunmuş olduğu öteki Katalan siyasetçiler ise affın haricinde tutulmuştu.

Af kararının peşinden İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Affedilenlerin fikirlerini değiştirmelerini beklemiyoruz. Şimdi, siyasetin yeni bir sayfa açma ve hiç terk edilmemesi ihtiyaç duyulan yola girme dönemidir. Sıfırdan başlayamayız fakat yine başlayabiliriz” açıklamasını yapmıştı.

Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero da “Çıkarılman affın, kısa vadede Katalonya’daki probleminin çözümü olmadığının bilincindeyiz” demişti.

Ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP), af kararının iptali için Yüksek Mahkemeye başvuracağını açıklarken aşırı sağ görüşlü Vox partisi de affı protesto etmek için Barselona’da şov düzenledi.