İspanya Başbakanı Sanchez, Katalanlarla görüşmeleri tekrar başlattı

0
32
Pedro Sanchez

Sanchez, Başbakanlık Sarayı Moncloa‘da Katalan önder Aragones ile 2.5 saatlik bir müzakere yapmış oldu.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Aragones ile meydana getirilen görüşmelerin halkın yarısının ayrılıkçı partileri desteklediği Katalonya ile ilişkileri düzeltmesini beklerken, Sanchez, ayrılıkçı Katalanlarla normalleşme periyodunun uzun vakit alabileceğini kaydetti.

Katalonya özerk hükümet başkanı Aragones ise resmi istiklal referandumu yapılması talebini ve Katalonya’nın 2017’deki istiklal girişimindeki rolleri sebebiyle yargılanan kişilere yönelik af talebini yineledi.

Pere Aragones, Sanchez ile meydana getirilen ilk toplantıda, tarafların pozisyonları içinde dağlar kadar ayrım bulunduğunu ve çatışmanın çözümündeki belirgin farklılıkları gösterdiğini beyan etti.

Aragones, iki liderin kendi hükümetlerinden delegasyonların ‘yeni bir görüşme turu’ başlatmak için eylülde bütünleşmesi hikayesinde anlaştığını da laflarına ekledi.

Sanchez daha ilkin bir bölgenin istiklal referandumunun anayasaya aykırı bulunduğunu ve ilerlemenin yolunun toplumsal ve ekonomik mevzulara odaklanarak Katalanların gereksinimlerini karşılamak bulunduğunu söylemişti.

İspanya’da hükümet, Katalonya’da 1 Ekim 2017’de meydana getirilen yasa dışı referandum ve istiklal yanlısı girişimler sebebiyle 1328 gündür tutuklu bulunan 9 Katalan bürokrat için kısmi af sonucu almıştı.

Taraflar, Şubat 2020’de görüşmeleri başlatma hikayesinde mutabakata varmıştı.

Katalonya’daki süreç

Katalonya’da istiklal yanlısı siyasal girişimler, 2012’de başlamış ve çağın Katalonya özerk hükümet başkanı Artur Mas’ın öncülüğünde 9 Kasım 2014’te yasa dışı ilk istiklal yanlısı halk oylaması yapılmıştı.

Peşinden 12 Ocak 2016-28 Ekim 2017’de Katalonya Özerk Hükümet Başkanı olarak vazife meydana getiren, halihazırda Avrupa parlamenteri olan ve İspanya’da ile alakalı soruşturma ve tutuklama emri bulunan Carles Puigdemont’un liderliğinde 1 Ekim 2017’de, Anayasa Mahkemesi’nin iptal sonucuna karşın yasa dışı istiklal referandumu gerçekleşmişti.

Katalonya özerk idare parlamentosu da 27 Ekim 2017’de ‘açıklanması ertelenen, tek taraflı istiklal deklarasyonunu’ kabul etmiş ve aynı gün İspanya Senatosunda alınan ve Anayasa’nın 155. maddesinin uygulanmış olduğu kararla Katalonya’nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredilmişti.

Bu gelişmelerin peşinden İspanya mahkemelerinden kaçan Puigdemont ve 6 eski Katalan bürokrat ülkeyi terk ederken, öteki eski Katalan özerk idare hükümeti üyeleri ve iki sivil camia örgütün temsilcisi 2 Kasım 2017’de tedbiri kararla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Yüksek Mahkemede tutuklu yargılanan eski Katalonya özerk idare hükümetinde üyeleri ve sivil camia örgütü temsilcilerinden 9’u, devlete karşı ayaklanma, amme parasını istismar ve devletin kurumlarına itaatsizlik suçlarından Ekim 2019’da açıklanan kararla 9 ila 13 sene hapis cezası almıştı.

Katalonya özerk yönetimi, tutuklu Katalan siyasetçilere ocakta yarı serbestlik hakkı tanısa da hemen sonra Katalan mahkemesinin itirazlarıyla bu hak iptal edilmişti.

İspanya’da Ocak 2020’den itibaren iktidarda olan sol koalisyon hükümeti Katalonya sorununa çözüm için af adımını atsa da Katalan özerk hükümetinin istiklal için yasal bir referandum talebine sıcak bakmıyor.

Merkezi hükümet ile Katalan özerk hükümeti içinde kurulacak diyalog masasında referanduma gitmeden özerklik haklarının genişletileceği bir çözüm aranması umut ediliyor.