IŞİD’in kaçırdığı kadınlar Meclis gündeminde

0
27
IŞİD'in kaçırdığı kadınlar

IŞİD tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen Ezidi kadın ve çocuklar Meclis gündemine taşındı. HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Türkiye’nin başkentinde köle olarak satılan kadınların olması normal midir? Köle olarak satın alınmış kadınlar ve çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından Türkiye’nin başkentine nasıl bu kadar kolay getirilmektedirler?” diye sordu.

Uca’nın önergesinde, IŞİD’in Ağustos 2014’te, Şengal’de Ezidi halkına yönelik yaptığı katliamın ardından binlerce kadını ve kız çocuğunu kaçırıp farklı ülkelerde köle pazarlarında sattığını ve bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğu belirtildi.

Son yıllarda Türkiye’de, kaçırılan kadınların ve çocukların izlerine rastlanıldığına dikkat çekilen önergede, “Çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından yetimhanelere terk edilirken, kadınlar ise yıllar sonra, köle olarak satıldıkları kişilerden, akrabaları tarafından satın alınarak kurtarılmaktadırlar. Bu olayların sonuncusu, geçtiğimiz hafta Ankara’nın Sincan ilçesinde meydana geldi. Öte yandan, geçtiğimiz sene de Ankara Keçiören’de genç bir kadın köle olarak satıldığı bir aileden kurtarılmış ve bununla ilgili IŞİD emiri gözaltına alınmıştı. Yine Kırşehir’de IŞİD’li bir aile, kaçırdıkları iki kardeşi yetimhaneye bırakmış, Türkiye yargısı ise çocukları Türkiye’den almak isteyen ablalarına çocukları geri vermemektedir” ifadeleri yer aldı.

Uca, Oktay’a cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

■ Yıllardır Ankara’da genç bir kadını köle olarak tutan ve sistematik işkenceye maruz bırakan IŞİD’li aile halen Ankara’da serbestçe dolaşabilmekte midir?
■ Türkiye’de de birden çok bombalı eylem yapmış ve onlarca kişinin ölümüne sebep olmuş bir örgütün militanlarının, Türkiye’nin başkentinde nasıl ikamet edebilmektedirler?
■ 2019 yılında Ankara Keçiören’de abisi tarafından kurtarılan kadını alıkoyan IŞİD’li gözaltına alınmıştı. Bu şahıs hakkında insan ticareti yapmak, zorla alıkoyma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, işkence ve istismar suçlarından kamu davası açılmış mıdır?
■ Kaçırdıkları iki kardeşi Kırşehir yetimhanesine bırakan IŞİD’li aile hakkında başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?