İran’la nükleer anlaşma görüşmeleri 6 Nisan’da Viyana’da başlıyor

0
48
İran

İran, Çin, Rusya, Fransa, Almanya ve İngiltere arasında bugün gerçekleştirilen çevrim içi görüşmede, ABD‘nin anlaşmaya geri dönme olasılığı ve bunun tüm taraflarca etkili bir şekilde nasıl uygulanacağı tartışıldı. 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları olarak söz konusu ülkelerin, 6 Nisan tarihinde Viyana’da bir görüşme daha gerçeklerştireceği bildirildi.

​Görüşmelerde üst düzey müzakerecilerden biri olan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araqchi, İran televizyonuna verdiği demeçte, katılımcıların ‘açık sözlü ve ciddi’ görüşmelerin ardından Salı günü Viyana’da yüz yüze görüşmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Söz konusu görüşmeyi iki Avrupalı diplomatik kaynak da doğruladı.

ABD 2018’de ayrılmıştı

Önceki ABD Başkanı Donald Trump, 2015‘te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018’de ayrıldıklarını açıklamıştı. Trump’tan sonra başkanlığa seçilen Joe Biden, göreve geldikten sonraki İran’la nükleer anlaşmaya dönebileceklerinin sinyallerini vermişti.

İran nükleer anlaşması Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA), İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015’te imzalanmıştı.